Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Regjistrimi i popullsisë, amvisërive dhe banesave do mbahet nga 1 deri më 21 prill, vazhdon vetregjistrimi i diasporës

Shkup, 28 mars – Katër ditë para fillimit të paralajmëruar të regjistrimit të popullsisë, Qeveria u dërgoi mesazhe të gjithëve që të bashkohen dhe të përfshihen në proces, me garancion se do të zhvillohet në mënyrë të sigurt. Opozita mbajti pozicion e shtyrjes së regjistrimit. Thirrjet për regjistrimin e diasporës vazhduan. Përmes aplikimit për vetregjistrim, që nga dje në mëngjes në orën tetë, janë regjistruar 153.574 persona.

“Zbatimi i suksesshëm i regjistrimit është i një rëndësie shtetërore, sepse është thelbësor në krijimin e politikave efektive publike për nevojat e qytetarëve dhe zhvillimin e vendit”, përfundoi në takimin e djeshëm kryeministri Zoran Zaev dhe shefat e misioneve diplomatike dhe konsullore të Maqedonisë së Veriut në vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhe në misionet e vazhdueshme në BE dhe NATO.

I ftoj ambasadorët tanë dhe përfaqësues të vendeve të BE-së të bisedojnë me qytetarët tanë të diasporës se sa është e rëndësishme të regjistrohen dhe se me këtë drejtpërdrejtë do të kontribuojnë për të ardhme më të mirë të vendit, sipas kritereve si në çdo vende bashkëkohor në botë, ka shkruar në Fejsbuk, kryeministri Zoran Zaev.

Në takimin e sotëm me shefat e Përfaqësive diplomatike- konsullore të Maqedonisë së Veriut, vendet anëtare të BE-së dhe misionet e përhershme në BE dhe NATO, qëndron në publikim, kanë konkluduar se zbatimi i suksesshëm i regjistrimit është me rëndësi shtetërore, pasi është kyçe në krijimin e politikave efikase publike për nevojat e qytetarëve dhe zhvillimin e shtetit.

Përmes aplikimit për vetregjistrim të diasporës, deri dje në orën tetë janë evidentuar 153 574 qytetarë. 

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, gjithashtu tha dje se regjistrimi i njerëzve tanë në diasporë do të sigurojë përfitime kryesisht për ta.

Sipas Ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe, tashmë po bëhet një plan për t’i vendosur regjistruesit në përparësinë e vaksinimit.

VMRO-DPMNE dje lëshoi ​​një kmtesë duke thënë se “është çmenduri të organizosh regjistrim në një kohë kur po ndodh kulmi i valës së tretë të Kovid-19”.

Partia në pushtet, në një kumtesë, theksoi se regjistrimi në Prill do të kryhet në përputhje të plotë me protokollet shëndetësore dhe masat për mbrojtjen e koronavirusit, dhe shëndeti i të gjithë, si qytetarëve ashtu edhe regjistruesve do të mbrohet plotësisht, procesi i regjistrimit do të jetë plotësisht i sigurt nga pikëpamja shëndetësore.

Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave duhet të mbahet nga 1 deri më 21 prill, dhe në atë periudhë vazhdon vetregjistrimi i diasporës.

Postime të ngjashme

Pozicioni bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut mbetet i pandryshuar, Sofja është e hapur për dialog

Dafina Vidishiqi

Carovska: Nëse nuk investoni në arsim, keni harruar të investoni në të ardhmen

Dafina Vidishiqi

Maqedonia e Veriut përballet me mungesë të vaksinave

Dafina Vidishiqi

BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

Dafina Vidishiqi

Destani: Roli dhe kontributi i diasporës shqiptare ka qenë dhe vazhdon të jetë i jashtëzakonshëm

Dafina Vidishiqi

MSHIA Maqedoni: Dokumentet e Draft-planit aksional të Strategjisë Nacional janë vendosur në ENER

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...