Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Regjistrimi i popullsisë do të zbatohet në prill të vitit 2021

Shkup, 25 shtator, zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev tha se nuk do të ketë anulim të sërishëm të regjistrimit të popullisë dhe se i njëjti do të zbatohet në fund të vitit 2021.

“Regjistrimi do të zbatohet në vitin 2021. Pikë. E anuluam në vitin 2020 për vitin e ardhshëm me kërkesë të opozitës qysh para se të paraqitet virusi COVID-19. Ne si shtet zbatuam aktivitete në terren që janë më komplekse dhe më të komplikuara, siç janë zgjedhjet, ndërsa regjistrimin mund ta zbatojmë në prill”, tha Zaev.

Ai shtoi se regjistrimi bëhet sipas standardeve të Eurostad ndërsa të njëjtin e zbatojnë institucionet, ndërsa te ne këtë e bën Enti Shtetëror për Statistika.

Ndryshe, Enti Shtetëror për Statistika për zbatimin e regjistrimit të popullsisë do të furnizojë 5.650 laptopë dhe do të shpenzojë 3.2 milionë euro.

Postime të ngjashme

Shabani: Gabimi në mesazh nuk është i MASH-it por operatorëve celularë!

Dafina Vidishiqi

Ahmeti për ditën e çlirimit të Republikës së Kosovës: Shteti i Kosovës po ecë përpara

Dafina Vidishiqi

Rënia e lindjeve, shqetësuese në Kërçovë! Për 5 vite numri është përgjysmuar

Dafina Vidishiqi

Zaev hap zyrë në Strumicë për takime me qytetarë

Dafina Vidishiqi

Të hënën fillon regjistrimi në shkollat e mesme

R Zh

MASH: Shkollat nuk guxojnë të marrin para për dëftesat, kjo është në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...