Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Regjistrohen 1.320 raste të reja me Kovid-19, 50 të vdekur, 457 pacientë të shëruar

Shkup, 2 prill – Sipas të dhënave nga Instituti për shëndet publik, gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 4.174 testime, ndërsa janë regjistruar 1.320 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup – 580, Manastir – 113, Kumanovë – 75, Prilep – 59, Veles – 50, Ohër – 43, Kavadar – 41, Tetovë – 38, Gostivar – 36, Strumicë – 32, Shtip – 31, Koçan – 30, Gjevgjeli – 27, Resnjë – 24, Kërçovë – 22, Radovish – 14, Strugë – 13, Berovë – 12, Negotinë – 10, Kriva Pallankë dhe Vallandovë nga 9, Vinicë – 8, Bogdanci – 7, Dellçevë – 6, Sveti Nikollë dhe Makedonski Brod nga 5, Dibër, Probishtip, Demir Kapi dhe Demir Hisar nga 4, Krushevë – 3, Kratovë dhe Pehçevë nga 1.

Janë regjistruar gjithsej 50 persona të vdekur: 19 nga Shkupi (95, 92, 86, 84, 81, 80, 80, 78, 76, 75, 73, 73, 70, 70, 68, 62, 61, 60, 58), 4 nga Kërçova (63, 62, 56, 53), nga 3 pacientë nga Kumanova (74, 74, 56), Manastiri (73, 69, 55) dhe Shtipi (82, 67, 53), nga 2 nga Prilepi (82, 53), Velesi (77, 70), Strumica (84, 74), Koçani (66, 63) dhe Kriva Pallanka (77, 53), dhe nga një pacient është raportuar nga Tetova (46), Gostivari (65), Kavadari (65), Ohri (58), Struga (72), Negotina (62) dhe Resnja (76). Prej tyre 46 kanë vdekur në kushte spitalore, ndërsa katër në shtëpi, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkaq, janë regjistruar 457 pacientë të shëruar nga: Shkupi – 133, Prilepi – 46, Kavadari – 35, Kumanova – 34, Velesi – 22, Gostivari – 20, Shtipi – 19, Tetova dhe Negotina nga 18, Manastiri, Gjevgjelia dhe Strumica nga 15, Koçani – 12, Kërçova – 8, Sveti Nikollë – 7, Berovë – 6, Radovish dhe Probishtip nga 5, Resnjë, Dellçevë dhe Vinicë nga 4, Vallandovë – 3, Kriva Pallankë, Demir Kapi dhe Makedonski Brod nga 2, Ohër, Kratovë dhe Demir Hisar nga 1.

Testimet e bëra janë përmes: ISHP-641, QSHP Shkup-95, QSHP Manastir-151, Klinika për sëmundje infektive dhe gjendje febrile-4, Mjekësia ligjore-6, laboratoria spitali Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji-8, SPQ “8 Shtatori”-0, Instituti për mikrobiologji-74, ASHAM-152, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-193, Avicena-364, Biotek-369, Sistina-326, laboratoria Laor-259, Sinlab-61, Remedika-41, Plodnost-62, Genea-7, ISHP dhe ISHP (rapid test)-gjithsej 1.361.

Deri tani në vend janë bërë gjithsej 633.407 testime për Kovid-19.

Gjithsej numri i personave të diagnostikuar me Kovid-19 në vendin tonë, që nga fillimi i epidemisë arrin në 132.740, numri i pacientëve të shëruar është 108.197, i të vdekurve 3.860, ndërsa numri i rasteve aktive është 20.683.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, distribuimi në qytete është ky:

Distribuimi në qytete Të sëmurë (gjithsej), Raste aktive (gjithsej)

Shkup 59.394, aktivë 10.281
Prilep 7.190, aktivë 1.106
Kumanovë 7.020, aktivë 966
Tetovë 6.397, aktivë 633
Gostivar 4.612, aktivë 501
Veles 4.618, aktivë 780
Kavadar 4.532, aktivë 727
Manastir 4.637, aktivë 897
Shtip 4.338, aktivë 464
Ohër 4.219, aktivë 837
Strumicë 3.338, aktivë 391
Struga 2.711, aktivë 257
Koçan 2.297, aktivë 269
Kërçovë 2.054, aktivë 203
Negotinë 1.958, aktivë 382
Gjevgjeli 1.886, aktivë 410
Sveti Nikollë 1.285, aktivë 125
Kriva Pallankë 1.089, aktivë 115
Resnjë 1.039, aktivë 182
Radovish 926, aktivë 128
Dibër 864, aktivë 60
Dellçevë 851, aktivë 93
Berovë 862, aktivë 122
Probishtip 707, aktivë 102
Vinicë 630, aktivë 87
Vallandovë 534, aktivë 95
Krushevë 438, aktivë 127
Bogdanci 417, aktivë 81
Demir Kapi 364, aktivë 84
Kratovë 334, aktivë 29
Demir Hisar 330, aktivë 44
Makedonski Brod 308, aktivë 41
Pehçevë 236, aktivë 36
Makedonska Kamenica 211, aktivë 17
Dojran 114, aktivë 11.

Postime të ngjashme

Qyteti i Shkupit: FIllon ofanziva ndërtimore verore e rrugëve dhe bulevardeve

R Zh

Mungojnë dëftesat e nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme

R Zh

Në kufirin Tabanoc për hyrje në vend pritet rreth 20 minuta

R Zh

Dezinfektim ajror kundër mushkonjave në Shkup

R Zh

Edhe dhjetë ditë për parashtrim të kërkesave për subvencione bujqësore

R Zh

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...