Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Regjistrohen 1.394 raste të reja me Kovid-19, 45 kanë vdekur

Shkup, 3 prill – Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 1.394 raste të reja me Kovid-19, 45 kanë vdekur dhe 479 pacientë janë shëruar, kumtoi Ministria e Shëndetësisë sipas të dhënave nga Instituti për shëndet publik.

Janë bërë 4.920 testime, ndërsa janë regjistruar 1.394 raste të reja me Kovid-19. Në Shkup janë regjistruar 592 raste të reja, në Kumanovë – 104, Manastir – 101, Prilep – 63, Veles – 60, Kavadar – 50, Ohër – 39, Tetovë -38, Shtip – 37, Gostivar – 35, Strumicë – 31, Kërçovë – 30, Koçan – 24, Negotinë – 21, Sveti Nikollë dhe Resnjë nga 19, Gjevgjeli – 18, Struga – 17, Radovish dhe Berovë nga 14, Dellçevë dhe Vinicë nga 11, Kriva Pallankë. – 10, Vallandovë – 8, Bogdanci – 6, Demir Kapi – 5 , Makedonski Brod – 4, Dibër – 3, Probishtip, Kratovë dhe Pehçevë nga 2, Krushevë, Demir Hisar, Makedonska Kamenica dhe Dojran nga 1.

Janë regjistruar 479 pacientë të shëruar nga Shkupi – 245, Prilep – 35, Kavadar – 27, Kumanovë dhe Veles nga 21, Manastir dhe Sveti Nikollë nga 15, Gostivar, Strumicë dhe Gjevgjeli nga 12, Koçan – 11, Negotinë – 10, Tetovë – 9, Berovë, Vallandovë dhe Bogdanci nga 6, Probishtip – 4, Kërçovë – 3, Makedonski Brod – 2, Shtip, Resnjë, Radovish, Vinica, Krushevë, Kratovë dhe Pehçevë nga 1.

Ndërkaq, janë regjistruar 45 persona të vdekur edhe atë 15 në Shkup (95, 88, 88, 87, 84, 84, 83, 76, 74, 74, 72, 69, 69, 60 dhe 50), katër nga Prilepi (82, 71, 56, 54) – tre nga Tetova (80, 75, 74) dhe Gostivari (80, 74, 66), – dy nga Manastiri (79 dhe 71), Kumanova (76 dhe 67), Strumica (74 dhe 66), Koçani (68 dhe 63) dhe Kërçova (71 dhe 61) – një i vdekur nga Kavadari (65), Shtip (50), Gjevgjelia (65), Velesi (83), Resnja (70), Radovishi (65), Vinica (70), Vallandova (60), Demir Kapija (72) dhe Demir Hisar (66). Prej tyre 44 kanë vdekur në kushte spitalore, ndërsa një në shtëpi.

Testimet e bëra janë përmes: ISHP-790, QSHP Shkup-84, QSHP Manastir-101, Klinika për sëmundje infektive dhe gjendje febrile-1, Mjekësia ligjore-4, laboratoria spitali Kozle-11, KU Pulmologji me alergologji-2, SPQ “8 Shtatori”-0, Instituti për mikrobiologji-152, ASHAM-164, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-220, Avicena-352, Biotek-353, Sistina-339, laboratoria Laor-509, Sinlab-122, Remedika-58, Plodnost-63, Genea-6, ISHP dhe ISHP (rapid test) – gjithsej 1.589.

Deri tani në vend janë bërë gjithsej 638.327 testime për Kovid-19. Gjithsej numri i të diagnostikurve me Kovid-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë arrin në 134.134, numri i pacientëve të shëruar është 108.676, të vdekurve 3.905, ndërsa numri i rasteve aktive është 21.553.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, distribuimi në qytete është ky:

Distribuimi në qytete Të sëmurë (gjithsej) Raste aktive (gjithsej)
Shkup 59.986, aktivë 10.613
Prilep 7.253, aktivë 1.130
Kumanovë 7.124, aktivë 1.047
Tetovë 6.435, aktivë 659
Manastir 4.738, aktivë 981
Veles 4.678, aktivë 818
Gostivar 4.647, aktivë 521
Kavadar 4.582, aktivë 749
Shtip 4.375, aktivë 499
Ohër 4.258, aktivë 876
Strumicë 3.369, aktivë 408
Strugë 2.728, aktivë 274
Koçan 2.321, aktivë 280
Kërçovë 2.084, aktivë 228
Negotinë 1.979, aktivë 393
Gjevgjeli 1.904, aktivë 415
Sveti Nikollë 1.304, aktivë 129
Kriva Pallankë 1.099, aktivë 125
Resnjë 1.058, aktivë 199
Radovish 940, aktivë 140
Berovë 876, aktivë 130
Dibër 867, aktivë 63
Dellçevë 862, aktivë 104
Probishtip 709, aktivë 100
Vinicë 641, aktivë 96
Vallandovë 542, aktivë 96
Krushevë 439, aktivë 127
Bogdanci 423, aktivë 81
Demir Kapi 369, aktivë 88
Kratovë 336, aktivë 30
Demir Hisar 331, aktivë 44
Makedonski Brod 312, aktivë 43
Pehçevë 238, aktivë 37
Makedonska Kamenica 212, aktivë 18
Dojran 115, aktivë 12. 

Postime të ngjashme

“KUJDES”/ Lajmi në disa media maqedonase për një incident, krisma me armë dhe për viktima në Çento, i PAVËRTETË (Fake News)!

R Zh

Vetoja bullgare mund të shkaktoj krizë politike në vend

R Zh

Zhurnal raporton / Aksident i rënd në Çento-Shkup

mobile

Akuza të tjera ndaj ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski

R Zh

Izet Mexhiti: Urime dhe për shumë vite festa e Fitër Bajramit

R Zh

George Robertson: Bullgaria të tërheq veton kundër Maqedonisë së Veriut

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...