Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Regjistrohen 1.402 raste të reja me Kovid-19, janë shëruar 761 pacientë, kanë vdekur 29

Shkup, 1 prill – Ministria e Shëndetësisë kumtoi se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 1.402 raste të reja me Kovid-19. Janë shëruar 761 pacientë dhe kanë vdekur 29 persona, të gjithë në kushte spitalore.

Gjithsej numri i të diagnostikuesve me Kovid-19 është 131.424, ndërsa janë bërë 3.978 testime.

Raste të reja me Kovid-19 ka në: Shkup – 603, Manastir – 105, Kumanovë – 84, Veles – 82, Prilep – 70, Strumicë – 52, Ohër – 46, Kavadar – 40, Shtip – 36, Gjevgjeli – 32, Tetovë dhe Gostivar nga 28, Koçan – 23, Kërçovë – 21, Strugë – 20 Dellçevë, Kratovë, Demir Hisar dhe Makedonska Kamenica  nga 3, Krushevë, Pehçevë dhe Bogdanci nga 2, Dibër dhe Dojran nga 1.

Pacientët e shëruar janë nga: Shkupi – 388, Prilep – 51, Manastir – 45, Kavadar – 37, Gostivar – 28, Tetovë – 27, Kumanovë – 26, Veles – 24, Shtip dhe Negotinë nga 19, Gjevgjeli – 18, Strumica – 13, Resnjë – 9, Berovë – 8 , Probishtip – 7, Koçan – 6, Kërçovë, Kriva Pallankë dhe Sveti Nikollë nga 5, Radovish dhe Demir Kapi nga 4, Vallandovë dhe Krushevë nga 3, Kratovë, Demir Hisar dhe Bogdanci nga 2, Dojran – 1.

Janë regjistruar 29 persona të vdekur: 10 nga Shkupi (49, 61, 2 persona nga 62, 63, 68, 69, 72, 74 dhe 76), 3 nga Manastiri (62, 64 dhe 71), nga 2 pacientë nga Prilepi (75 dhe 92), Gostivari (70 dhe 74), Kavadari (50 dhe 62), Shtipi (72 dhe 83), ndërsa nga një pacient nga Strumica (78), Kumanova (84), Koçani (76), Kërçova (74), Negotina (84), Resnja (65), Radovishi (58) dhe Demir Hisar (80).

Testimet e bëra janë përmes: ISHP-777, QSHP Shkup-94, QSHP Manastir-101, Klinika për sëmundje infektive dhe gjendje febrile-0, Mjekësia ligjore-7, laboratoria spitali Kozle-12, KU Pulmologji me alergologji-2, SPQ “8 Shtatori”-0, Instituti për mikrobiologji-82, ASHAM-177, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-197, Avicena-334, Biotek-285, Sistina-246, laboratoria Laor-165, Sinlab-63, Remedika-46, Plodnost-62, Genea-2, ISHP dhe ISHP (rapid test) – gjithsej 1.331.

Deri tani në vend janë bërë gjithsej 629.233 testime për Kovid-19.

Gjithsej numri i personave të diagnostikuar me Kovid-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë arrin në 131.424, numri i pacientëve të shëruar është 107.740, të vdekurve 3.810, ndërsa numri i rasteve aktive është 19.874.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, distribuimi në qytete është ky:

Distribuimi në qytete Të sëmurë (gjithsej), Raste aktive (gjithsej)

Shkup 58.820, aktivë 9.858
Prilep 7.131, aktivë 1.095
Kumanovë 6.944, aktivë 927
Tetovë 6.358, aktivë 613
Gostivar 4.576, aktivë 487
Veles 4.568, aktivë 754
Manastir 4.524, aktivë 802
Kavadar 4.491, aktivë 722
Shtip 4.307, aktivë 454
Ohër 4.176, aktivë 796
Strumicë 3.306, aktivë 376
Strugë 2.698, aktivë 245
Koçan 2.267, aktivë 253
Kërçovë 2.032, aktivë 193
Negotinë 1.948, aktivë 391
Gjevgjeli 1.859, aktivë 398
Sveti Nikollë 1.280, aktivë 127
Kriva Pallankë 1.080, aktivë 110
Resnjë 1.015, aktivë 163
Dibër 860, aktivë 56
Berovë 850, aktivë 116
Dellçevë 845, aktivë 91
Probishtip 703, aktivë 103
Vinicë 622, aktivë 83
Vallandovë 525, aktivë 89
Krushevë 435, aktivë 124
Bogdanci 410, aktivë 74
Demir Kapi 360, aktivë 82
Kratovë 333, aktivë 29
Demir Hisar 326, aktivë 41
Makedonski Brod 303, aktivë 38
Pehçevë 235, aktivë 35
Makedonska Kamenica 211, aktivë 17
Dojran 114, aktivë 12. 

Postime të ngjashme

Angelovska-Bezhoska: Rritja e produktivitetit, investimi në kapitalin njerëzor, reformat strukturore dhe digjitalizim për rritje stabile ekonomike

R Zh

Instituti “Robert Koch”: Maqedonia nuk ndodhet në listat e vendeve të rrezikshme nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Garë humanitare në kejin e Shkupit për ndihmë të repartit Onkologjik në Klinikën e Fëmijëve

Dafina Vidishiqi

Nënshkrim i marrëveshjeve për dërgimin e këshilltarëve ekonomikë nga Ministria e Ekonomisë dhe e Bujqësisë

Dafina Vidishiqi

Paratë e diasporës së Maqedonisë – më shumë nëpërmjet bankave, më pak para në dorë

R Zh

Maqedonia me 425 raste aktive, deri tani janë vaksinuar 254.154 qytetarë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...