Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Regjistrohen 135 raste të reja me Kovid-19 prej 841 testimeve, 35 të vdekur, 900 të shëruar

Shkup, 18 prill – Në pajtim me të dhënat nga Instituti për Shëndet Publik, në 24 orët e fundit janë bërë 841 testime, ndërsa janë regjistruar 135 raste të reja me Kovid-19, janë raportuar 35 të vdekur dhe janë shëruar 900 pacientë.

Nga të infektuarit e rinj, në Shkup janë 81, Tetovë -15, Kumanovë -13, Prilep -8, Kavadar -7, Makedonski Brod-3, Shtip-2, Manastir-2, Koçani, Kërçovë, Gjevgjeli, Negotinë dhe Berovë-nga 1.

Nga 900 pacientët e regjistruar të shëruar, nga Shkupi janë 363, Manastir – 62, Kumanovë – 54, Prilep – 51, Veles – 46, Ohër – 44, Kavadari – 40, Strugë – 32, Koçan dhe Gostivar – nga 23, Strumicë – 22 , Tetovë – 16, Shtip – 14, Kërçovë dhe Gjevgjeli – nga 12, Probishtip – 11, Berovë – 9, Negotinë, Sveti Nikollë dhe Kriva Pallanka – nga 7, Resnjë, Radovish dhe Bogdanc – 6, Dellçevë – 5, Makedonski Brod , Vinicë, Kratovë dhe Makedonska Kamenica – nga 4, Vallandovo – 3, Pehçevë – 2 dhe Krushevë – 1.

Janë raportuar gjithsej 35 persona të vdekur: 14 nga Shkupi (46, 46, 54, 56, 69, 70, 77, 79, 79, 81, 87, 87, 87, 89), nga 3 persona të vdekur nga Manastiri (72 , 74dhe 84) dhe Kumanovë (62, 64 dhe 68), nga 2 persona nga Prilepi (61 dhe 62), Strumica (70 dhe 76), Shtipi (58, 72) dhe Vinica (68 dhe 70), nga një person nga Velesi (67), Ohri (83), Struga (75), Gostivari (71), Koçani (77), Kërçova (70) dhe Negotina (69). Nga pacientët e vdekur, 3 vdiqën në shtëpi dhe 32 të tjerët vdiqën në spital.

Janë bërë 841 testime përmes: ISHP-114, QSHP Shkup-34, QSHP Manastir-0, Klinika për sëmundje infektive dhe gjendje febrile-0, Mjekësia ligjore-0, laboratoria spitali Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji-0, SPQ “8 Shtatori”-0, Instituti për mikrobiologji-0, ASHAM-70, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-97, Avicena-0, Biotek-128, Sistina-174, laboratoria Laor-0, Sinlab-0, Remedika-0, Plodnost-0, Genea-0, ISHP dhe ISHP (rapid test)-gjithsej 224.

Deri tani në vend janë bërë gjithsej 692.096 testime në Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë arrin në 147.229, numri i pacientëve të shëruar është 123.710, të vdekurve 4.478, ndërsa numri i rasteve aktive është 19.041.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, distribuimi në qytete është ky:

Distribuimi nëpër dyqane Të sëmurë (gjithsej) Raste aktive (gjithsej)

Shkup 65415, aktivë 8676

Kumanovë 8066, aktivë 1209

Prilep 7910, aktivë 935

Tetovë 6918, aktivë 672

Manastir 5732, aktivë 1236

Veles 5206, aktivë 698

Gostivar 4994, aktivë 447

Kavadar 4993, aktivë 488

Shtip 4742, aktivë 454

Ohër 4709, aktivë 846

Strumicë 3783, aktivë 549

Strugë 2867, aktivë 247

Koçan 2582, aktivë 294

Kërçovë 2349, aktivë 298

Negotinë 2113, aktivë 240

Gjevgjeli 2118, aktivë 339

Sveti Nikollë 1433, aktivë 147

Kriva Pallankë 1178, aktivë 84

Resnjë 1168, aktivë 218

Radovish 1039, aktivë 129

Berovë 967, aktivë 65

Dellçevë 930, aktivë 96

Dibër 910, aktivë 69

Probishtip 753, aktiv 42

Vinicë 742, aktivë 109

Vallandovë 633, aktivë 89

Krushevë 457, aktivë 99

Bogdanc 469, aktivë 73

Demir Kapi 392, aktivë 39

Demir Hisar 358, aktivë 57

Kratovë 350, aktivë 18

Makedonski Brod 347, aktivë 32

Pehçevë 250, aktivë 16

Makedonska Kamenicë 224, aktivë 11

Dojran 132, aktivë 20

Postime të ngjashme

Vetoja bullgare mund të shkaktoj krizë politike në vend

R Zh

Zhurnal raporton / Aksident i rënd në Çento-Shkup

mobile

Akuza të tjera ndaj ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski

R Zh

Izet Mexhiti: Urime dhe për shumë vite festa e Fitër Bajramit

R Zh

George Robertson: Bullgaria të tërheq veton kundër Maqedonisë së Veriut

R Zh

Zoran Zaev: Kufiri me Greqinë hapet nesër

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...