Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Regjistrohen 214 raste të reja me Kovid-19 nga 2.276 testime, 36 viktima dhe 305 të shëruar

Shkup, 1 maj – Nga gjithsej 2,276 teste të kryera në 24 orët e fundit janë regjistruar 214 raste të reja me KOVID-19, 36 viktima si dhe 305 pacientë të shëruar, njoftoi Ministria e Shëndetësisë (MSH).

Shumica e të sapo infektuarve janë në Shkup – 94, pasuar nga Kumanova – 29, Tetova – 19, Prilep dhe Vinicë- nga 7, Ohër- 6, Veles, Koçan, Negotinë dhe Sveti Nikollë – 5, Shtip dhe Strumicë -nga 4, Manastir, Kavadar, Strugë dhe Kërçovë – 3, Gostivar, Radovish dhe Bogdanci – nga dy dhe në Gjevgjeli, Resnjë, Dellçevë, Probishtip, Krushevë dhe Makedonski Brod nga një.

Janë regjistruar 305 pacientë të shëruar edhe atë në Shkup – 105, Kumanovë – 39, Prilep – 27, Veles – 19, Manastir – 17, Tetovë – 15, Koçan – 14, Ohër – 13, Kërçovë – 12, Shtip – 9, Strumicë – 6 Vallandovë – 5, Gostivar – 4, Strugë, Gjevgjeli dhe Sveti Nikollë – 3, Kavadar, Krushevë dhe Pehçevë – 2, Berovë, Vinicë, Demir Hisar, Kratovë dhe Dojran nga 1.

Njëmbëdhjetë nga viktimat janë nga Shkupi (63 vj, 65, 65, 68, 70, 71, 72, 75, 76, 79 dhe 86), pesë nga Manastiri (52, 60, 66, 68 dhe 70), tre nga Kumanova (68, 79 vjet dhe 84 vjeç) nga dy persona nga Tetova (76 dhe 82 vj), Velesi (58, 71), Gostivari (73, 74), Kavadari (70, 75), Strumica (64, 78) dhe Gjevgjelia (60 dhe 68 vjeç), dhe nga një person i vdekur nga Prilepi (88), Ohri (87), Struga (46), Koçani (82) dhe Kërçova (68). Tre pacientë kanë vdekur në kushte shtëpiake, ndërsa 33 të tjerë në kushte spitalore. Është raportuar për 14 pacientë të cilët kanë vdekur në periudhën nga 1 deri më 17 prill, qëndron në kumtesën e MSH-së.

Sipas analizave epidemiologjike, aktualisht shpërndarja sipas qyteteve është si vijon:

Shkup 67404, aktiv 6635

Kumanovë 8556, aktiv 1077

Prilep 8179, aktiv 658

Tetovë 7114, aktiv 551

Manastir 6151, aktiv 928

Veles 5407, aktiv 511

Gostivar 5119, aktiv 350

Kavadar 5112, aktiv 362

Shtip 4894, aktiv 364

Ohër 4913, aktiv 456

Strumicë 4011, aktiv 485

Strugë 2943, aktiv 159

Koçani 2726, aktiv 229

Kërçovë 2474, aktiv 257

Gjevgjeli 2177, aktiv 230

Negotinë 2158, aktiv 184

Sveti Nikollë 1493, aktiv 118

Kriva Pallankë 1208, 60 aktive

Resnjë 1210, aktiv 193

Radovish 1090, aktiv 101

Berovë 1015, aktiv 50

Dellçevë 952, aktiv 84

Dibër 930, aktiv 36

Vinicë 824, aktiv 130

Probishtip 773, aktiv 33

Vallandovë 660, aktiv 59

Bogdanci 491, aktiv 63

Krushevë 481, aktiv 99

Demir Kapi 394, aktiv 24

Demir Hisar 388, aktiv 67

Kratovë 353, aktive 9

Makedonski Brod 355, aktiv 18

Pehçevë 262, aktiv 18

Makedonska Kamenica 232, aktiv 15

Dojran 132, aktiv 7

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vend që nga fillimi i epidemisë është 152,581, i pacientëve të shëruar 133,070, i viktimave 4,891, derisa numri i rasteve aktive është 14,620.

Janë bërë gjithsej 2,276 teste përmes: ISHP-262, QSHP Shkup-33, QSHP Manastir-0, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile – 0, Mjekësia Ligjore – 0, Spitali Laborator Kozle – 0, Pulmologji me Alergologji – 1, SPQ “8 Shtatori” -9, Instituti i Mikrobiologjisë – 73, ASHAM – 64, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) – 93, Avicena -132, Biotek – 595, Sistina – 89, Laborator Laor – 467, Sinlab – 43, Remedika – 28, Fertilitet – 44 , Genea – 0, IPSH dhe IPSH (test i shpejtë) – gjithsej 343. Deri tani në vend janë bërë gjithsej 723,722 teste të Kovid-19. 

Postime të ngjashme

Pesë persona të dyshuar për zjarret në Maqedoni

D V

Ambasadorja amerikane Bërnz e vizitoi Entin hidrobiologjik në Ohër

D V

Harta e zjarreve aktive dhe të lokalizuara në mbarë vendin

D V

Nuk ka rrezik nga lindani, zjarri në “OHIS” është lokalizuar

D V

Lokalizohet zjarri pyjor në Leshan në Komunën e Debërcës

D V

Tetë zjarre të reja në Kumanovë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...