Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Regjistrohen 27 raste të reja me KOVID-19, 192 të shëruar dhe 19 viktima

Shkup, 17 maj – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 27 raste të reja pozitivë në koronavirus nga gjithsej 1.314 teste të bëra. Njëkohësisht janë regjistruar 192 pacientë të shëruar, por edhe 19 viktima.

“Ministria e Shëndetësisë informon se konform të dhënave të Institutit për Shëndet Publik në 24 orët e fundit janë bërë 1.314 teste, ndërsa janë regjistruar 27 raste të reja të Kovid-19 edhe atë në: Shkup – 19, Prilep, Shtip dhe Vinicë – nga 2, Strugë dhe Koçan – 1. Madje janë regjistruar 192 pacientë të shëruar nga: Shkupi – 83, Kumanova – 17, Manastiri – 11, Strumica – 9, Velesi – 7, Shtipi, Struga, Koçani dhe Kriva Pallanka – nga 6, Prilep – 5, Gostivar, Kavadar dhe Ohër – nga 4, Tetovë, Negotinë dhe Krushevë – nga 3, Sveti Nikollë dhe Vinica – nga 2, Kërçovë, Gjevgjeli, Resnjë, Radovish, Dellçevë, Probishtip, Vallandovë, Bogdanci, Demir Hisar, Demir Kapi dhe Makedonska Kamenica – nga një”, thuhet në njoftimin e sotëm.

Nga Ministria informojnë se janë raportuar edhe gjithsej 19 viktima: shtatë nga Shkupi (58 vj, 61, 67, 74, 76, 76 dhe 78), tre persona nga Tetova (46, 72, 74), dy nga Prilepi (61 dhe 67) dhe Resnja (66 dhe 73 vj.), respektivisht një person nga Velesi (63), Gostivari (78), Ohri (85), Vinica (68) dhe Gjevgjelia (76). Nga ata që janë raportuar, katër persona kanë vdekur në kushte shtëpiake, ndërsa 15 të tjerë në kushte spitalore.

Kështu, janë bërë 1.314 teste përmes: ISHP-132, QSHP Shkup-47, QSHP Manastir-0, QSHP Prilep-108, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësia Ligjore-0, Spitali Laborator Kozle-0, Pulmologji me Alergologji –0, SPQ “8 shtatori -0, Instituti i Mikrobiologjisë – 0, ASHAM-36, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -199, Avicena-127, Biotek-134, Sistina-199, Laboratori Laor-0, Sinlab-0, Remedika -0, Fertilitet-3, Genea-0, IPSH dhe IPSH (test i shpejtë) – gjithsej 329.

Deri tani në vend janë bërë gjithsej 757.794 teste të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë nga fillimi i epidemisë është 154,725, numri i pacientëve të shëruar është 146,043, numri i viktimave është 5,230, ndërsa numri i rasteve aktive është 3,452.

Postime të ngjashme

Taravari pyet qytetarët “Kë do të zgjedhësh?”, kandidatin e ASH-Alternativa, apo të LSDM-së?

R Zh

Taki Fiti: Në kohë recesioni, taksat nuk duhet të rriten

R Zh

Dekani i FTUU-së, Prof. Dr. Xhezair Idrizi, e vizitoi Universitetin e Pejës “Haxhi Zeka”

R Zh

Janeva padit Ruskovska për shpifje, prokurorja Trajçeva nuk u paraqit për të dëshmuar

R Zh

Ministria e Financave nesër do të propozojë zvogëlimin e TVSH-së prej 18% në 5% për rrymën elektrike

R Zh

Ahmeti: Çështje ditësh kur do ti bëjmë publike emrat e kandidatëve për lokalet

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...