Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Regjistrohen 303 raste me Kovid-19, të shëruar 1169, ndërsa të vdekur 41 persona

Shkup, 29 mars – Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 303 raste të reja me Kovid-19. Gjithsej janë 1169 pacientë të shëruar dhe 41 persona kanë vdekur, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë, konform të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik.

Janë kryer gjithsej 1.405 teste, ndërsa nga numri i përgjithshëm i rasteve të reja, në Shkup janë 195, Prilep 28, Kumanovë 17, Gostivar 14, Tetovë 8, Kavadar 7, Veles, Shtip dhe Negotinë nga 6, Strugë dhe Kërçovë 3, Strumicë dhe Gjevgjeli nga 2, Ohër, Koçan, Resnjë, Radovish, Dibër dhe Probishtip nga 1 person.

Janë regjistruar 1169 pacientë të shëruar, edhe atë nga Shkupi 532, Prilepi 78, Kavadari 63, Kumanova 58, Negotina 47, Velesi 44, Gostivari 42, Shtipi 36, Tetova dhe Manastiri nga 34, Koçani 22, Gjevgjelia 21, Kriva Pallanka 19, Dellçeva dhe Berova 14, Strumica 13, Sveti Nikole, Vallandova dhe Bogdanci nga 11, Resnja 9, Dibra 8, Kërçova, Radovishi dhe Makedonski Brodi nga 7, Krusheva dhe Demir Hisari nga 5, Probishtipi, Demir Kapia dhe Pehçeva 4, Kratova dhe Dojrani nga 2, Ohri 1.

Janë raportuar gjithsej 41 persona të vdekur, edhe atë 16 persona nga Shkupi (34v, 41v, 50v, 60v, 64v, 65v, tre persona të moshës 67v, 6vg, 70v, 71v, 72v, 77v, 80v dhe 86v), nga 5 pacientë nga Prilepi (43v, 2 persona në moshën 67v, 71v dhe 78v) dhe Velesi (44v, 66v, 70v, 74v dhe 81v), 3 pacientë nga Kumanova (2 persona në moshën 78v dhe 79v), dhe Negotina (60v, 74v dhe 79v) , një pacient nga Struga (22v), Berova (50v), Gjevgjelia (60v), Vinica (62v), Shtipi (63v), Strumica (64v), Gostivari (72v), Koçani (80v) dhe Dibra (85v). Nga të vdekurit, të gjithë vdiqën në spital, përveç njërit në kushte shtëpie.

Janë bërë 1.405 teste përmes: ISHP-207, QSH Shkup-38, QSHP Manastir-0, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile–2, Mjekësia Ligjore-0, Spitali Laborator Kozle-0, Pulmonologji dhe  Alergologji-0, SPQ 8 Shtatori, Instituti i Mikrobiologjisë-0, ASHAM-33, Zhan Mitrev (Filipi II) -208, Avicena-0, Biotek-190, Sistina-360, Laboratori Laor-0, Sinlab-30, Remedika-0, ISHP dhe IPSH (testi ishpejtë) – gjithsej 337.

Sipas të dhënave të Ministrisë, deri më tani në vend 19 janë kryer gjithsej 616.862 teste të Kovid-

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 127.240, numri i pacientëve të shëruar është 105.524, numri i vdekjeve është 3.716, ndërsa numri i rasteve aktive është 18.000.

Shpërndarja nëpër qytete e personave të sëmurë dhe e rasteve aktive:

Shkup 56944, aktivë 9143

Prilep 6933, aktivë 1030

Kumanovë 6683, aktivë 773

Tetovë 6223, aktivë 545

Gostivar 4475, aktivë 452

Veles 4379, aktivë 650

Kavadar 4367, aktivë 685

Manastir 4258, aktivë 622

Shtip 4195, aktivë 398

Ohër 4052, aktivë 732

Strumicë 3193, aktivë 313

Strugë 2644, aktivë 208

Koçanë 2207, aktivë 217

Kërçovë 1962, aktivë 150

Negotinë 1892, aktivë 397

Gjevgjeli 1777, aktivë 373

Sveti Nikollë 1248, aktivë 105

Kriva Pallankë 1044, aktivë 92

Resnjë 982, aktivë 148

Radovish 877, aktivë 104

Dibër 848, aktivë 44

Dellçevë 835, aktivë 85

Berovë 811, aktivë 98

Probishtip 672, aktivë 87

Vinicë 592, aktivë 59

Vallandovë 494, aktivë 66

Krushevë 430, aktivë 133

Bogdanc 399, aktivë 70

Demir Kapi 349, aktivë 78

Kratovë 326, aktivë 29

Demir Hisar 320, aktivë 41

Makedonski Brod 292, aktivë 30

Pehçevë 226, aktivë 26

Makedonska Kamenicë 201, aktivë 8

Dojran 110, aktivë 9.

Postime të ngjashme

Radev: Rruga e RMV drejt BE kalon përmes Bullgarisë

R Zh

Petkovski: Duhet të mbahet një referendum konsultativ mbi kushtet e vendosura nga Bullgaria

Dafina Vidishiqi

Akuza për grupin nga Shkupi e Kumanova, të dyshuar për terrorizëm

Dafina Vidishiqi

Gjobiten 330 shoferë në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

LSDM-ja nis aktivitetet për zgjedhjet lokale

Dafina Vidishiqi

Shahpaska: Personat mbi 60 vjeç dhe gratë shtatzëna të mos shkojnë në punë gjatë valës së nxehtë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...