Regjistrohen 365 raste të reja me Kovid-19, 23 viktima dhe 551 të shëruar

Shkup, 19 shtator – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 365 raste të reja me Kovid-19, 551 të shëruar dhe 23 viktima, ka informuar sonte Ministria e Shëndetësisë.

Sipas të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik, në 24 orët e fundit janë kryer 4,015 testime, ndërsa janë regjistruar 365 raste të reja të KOVID -19 edhe atë në Shkup – 183, Ohër – 24, Shtip – 20, Strumicë – 19, Kumanovë – 15, Prilep – 14, Tetovë dhe Veles – 13, Manastir dhe Kavadar – 11, Sveti Nikollë – 7, Koçan, Gjevgjeli dhe Resnjë – 5, Kërçovë – 4, Kriva Pallankë – 3, Gostivar, Strugë, Radovish dhe Probishtip – nga 2, Negotinë, Dellçevë, Vinicë, Kratovë dhe Makedonski Brod – 1.

Janë regjistruar 551 pacientë të shëruar nga: Shkupi – 212, Tetova – 53, Kumanova dhe Gostivari – 46, Kërçova – 38, Struga – 25, Ohri – 19, Manastiri – 13, Prilep dhe Kavadari – 12, Strumicë, Shtip dhe Sveti Nikollë – 9, Koçan – 8, Veles, Resnjë dhe Dibër – 5, Kriva Pallankë, Vinicë, Probishtip, Vallandovë dhe Kratovë – 3, Negotinë, Berovë, Makedonski Brod dhe Pehçevë – 2, Gjevgjeli dhe Bogdanci – 1.

Janë raportuar 23 pacientë të vdekur edhe atë tetë nga Shkupi të moshës 89, 88, 78, 77, 77, 66 dhe dy persona në moshën 60 vjeç, tre viktima nga Velesi të moshës 62, 59 dhe 59 vjeç, dy të vdekur nga Kumanova të moshës 75 dhe 63 vjeç dhe Kavadari të moshës 72 dhe 65 vjeç, një viktimë nga Tetova e moshës 67 vjeç, Prilep në moshën 75 vjeç, Manastir në moshën 95 vjeç, Strumicë në moshën 87 vjeç, Shtip në moshën 45 vjeç, Strugë në moshën 62, Sveti Nikollë në 66 dhe Radovish në 63.

Nga 23 personat e raportuar, 20 kanë vdekur në kushte spitalore, ndërsa tre persona në kushte shtëpiake.

Janë kryer 4,015 teste përmes: ISHP-188, QSHP Shkup-44, QSHP Manastir-70, QSHP Prilep-55, QSHP Tetovë-54, QSHP Kumanovë-49, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, Spitali laboratorik Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji-0, SPQ “8 Shtatori” -0, Instituti i Mikrobiologjisë-228, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -80, Avicena-172, Biotek-205, Sistina-71, Laboratori Laor -263, Sinlab-13, Remedika-5, Fertilitet-54, Genea-5, Laboratori Nikob-360, VFV Medikal-52, Eli Medika-57, Rojal Medika-17, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë)-gjithsej 1,973.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 1,252,094 teste të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vend që nga fillimi i epidemisë është 186,914, numri i pacientëve të shëruar është 167,402, numri i viktimave 6,460, ndërsa numri i rasteve aktive është 13,052.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja sipas qyteteve është si vijon:

Shkup – aktiv 5.833, Tetovë – 1.016, Kumanovë – 914, Ohër – 668, Strugë – 638, Gostivar – 530, Strumicë – 518, Kërçovë – 445, Veles – 294, Prilep – 284, Shtip – 256, Manastir – 249, Kavadar – 205, Dibër – 144, Radovish – 119, Sveti Nikollë dhe Resnjë nga 109, Koçan – 137, Gjevgjeli – 77, Dellçevë – 68, Kratovë – 54, Kriva Pallankë – 53, Berovë – 48, Vinicë dhe Probishtip 44, Negotinë – 42, Vallandovë – 33, Makedonski Brod – 32, Makedonska Kamenicë – 22, Bogdanci – 20, Krushevë – 15, Demir Hisar – 14, Pehçevë – 10, Demir Kapi dhe Dojran nga katër raste aktive. 

Related posts

Bislimovski: KRRE i ndërmori të gjitha masat për mbrojtjen e sistemit të energjisë elektrike, incidenti nuk do të më ndikojë

D V

Mickoski në takim me Tusk: Shteti është duke u larguar nga data për negociata me BE-në

D V

Editorial/ Të rinjtë të rëndësishëm për partitë vetëm gjatë fushatës zgjedhore

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More