Regjistrohen 454 raste të reja me Kovid-19, nëntë të vdekur dhe 308 pacientë të shëruar

Shkup, 29 shtator – Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, gjatë 24 orëve janë bërë 3.425 teste, me çka janë regjistruar 454 raste të reja me Kovid-19, si dhe nëntë të vdekur dhe 308 pacientë të shëruar, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

 

Nga numri i përgjithshëm i rasteve të saporegjistruara në Shkup janë 209, Kumanovë 45, Shtip 22, Kavadar 17, Prilep 16, Veles 15, Manastir 13, Kriva Pallankë 12, Ohër dhe Strumicë nga 11, Kërçovë 10, Koçan, Sveti Nikollë dhe Kratovë nga 9, Tetovë dhe Gjevgjeli nga 7, Resnjë 5, Vinicë dhe Vallandovë nga 4, Negotinë, Radovish dhe Makedonska Kamenicë nga 3, Gostivar, Strugë, Dibër dhe Demir Hisar nga 2 dhe Berovë dhe Krushevë nga1.

Nga nëntë të vdekurit, pesë janë nga Shkupi (84, 79, 66, 62 dhe 57), dy nga Kumanova (63 dhe 30) dhe nga një nga Gostivari (64) dhe Kavadari (80).

Në mesin e 308 pacientëve të regjistruar të shëruar nga Shkupi janë 208, Strumica 17, Tetova 10, Velesi dhe Manastiri nga 8, Prilepi dhe Koçani nga 7, Shtipi 6, Dibra 4, Kriva Pallanka, Kërçovë, Sveti Nikolla, Gostivari dhe Probistip nga 3, Kavadari, Kratova, Gjevgjelia, Negotina, Radovishi, Dellçeva dhe Demir Kapia nga 2 dhe Vinica, Vallandova, Makedonska Kamenica dhe Bogdanci nga 1.

Në mënyrë plotësuese, sipas regjistrit të të vdekurve me diagnozë Kovid-19 nga “Termini Im”, janë regjistruar shtatë të vdekur, me datë të vdekjes prej 03.09.2021 deri 27.09.2021. Nga shtatë të vdekurit, nga dy janë nga Shkupi dhe Strumica, ndërsa nga një nga Kumanova, Kërçova dhe Kavadari, të moshës prej 56 deri 81 vjet. Nga të regjistruarit dy kanë ndërruar jetë në shtëpi, ndërsa pesë në kushte spitali.

Janë bërë 3.512 teste përmes ISHP-321, QSHP Shkup-69, QSHP Manastir-87, QSHP Prilep-42, QSHP Tetovë-60, QSHPKumanovë-70, Mjekësia Ligjore-2, Instituti i Mikrobiologjisë-161, Zhan Mitrev (Filipi II ) -117, Avicena-130, Biotek-216, Sistina-80, laboratori Laor-155, Sinlab-6, Remedika-17, Fertiliti-39, Genea-8, Nikob lab-381, VFV Medical-88, Eli Medica- 39, Royal Medica -23, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë) – gjithsej 1,319.

Deri më tani, gjithsej 1.286.091 teste të Covid-19 janë kryer në vend. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 190.915, numri i pacientëve të shëruar është 172.179, numri i të vdekurve është 6.646, dhe numri i rasteve aktive është 12.090.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja nëpër qytete është si në vijim:

Shkup 83054, Aktivë 5588
Kumanovë 11348, Aktivë 979
Tetovë 10810, Aktive 915
Prilep 9030, Aktivë 303
Gostivar 7954, Aktivë 476
Manastir 7070, Aktivë 278
Veles 6194, Aktivë 331
Ohër 5926, Aktivë 533
Kavadar 5887, Aktivë 229
Strumicë 5711, Aktive 276
Shtip 5687, Aktivë 233
Kërçovë 3958, Aktivë 416
Strugë 3777, Aktivë 367
Koçan 3227, Aktivë 150
Gjevgjeli 2402, Aktivë 83
Negotinë 2312, Aktivë 39
Sveti Nikollë 1883, Aktivë 113
Resnjë 1533, Aktivë 95
Radovish 1509, Aktivë 93
Dibër 1449, Aktivë 111
Kriva Pallankë 1421, Aktivë 97
Berovë 1207, Aktivë 30
Dellçevë 1118, Aktivë 66
Vinicë 1026, Aktivë 50
Probishtip 909, Aktivë 32
Vallandovë 815, Aktivë 34
Kratovë 564, Aktivë 61
Bogdanci 545, Aktivë 11
Krushevë 527, Aktivë 20
Makedonski Brod 466, Aktivë 28
Demir Hisar 437, Aktivë 25
Demir Kapia 409, Aktivë 4
Pehçevë 312, Aktivë 4
Makedonska Kamenicë 299, Aktivë 20
Dojran 139, Aktiv.

Related posts

Reagim i Klinikës për Sëmundje Infektive në lidhje me videon e publikuar të një paciente me Kovid

D V

Dënim me burg prej dhjetë viteve për shtetasin e Maqedonisë së Veriut i cili transportonte marihuanë përmes kufirit me Bullgarinë

D V

Zaev: Investitorët i dërgojmë në çdo qytet dhe në çdo vend të populluar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More