Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Regjistrohen 734 raste të reja me Kovid-19, kanë vdekur 35 pacientë, janë shëruar 621

Shkup, 4 prill – Regjistrohen 734 raste të reja me Kovid-19 gjatë 24 orëve të fundit prej 3.246 testimeve të bëra. Kanë vdekur 35 pacientë, mes të cilës edhe një 28 vjeçar nga Ohri, ndërsa janë shëruar 621, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Sipas të dhënave nga Instituti për shëndet publik, nga të sapodiagnostikuarit, 313 janë në Shkup, Manastir – 75, Kumanovë – 46, Prilep – 38, Tetovë – 36, Veles – 34, Gostivar – 26, Ohër – 24, Strumicë – 22, Kavadar – 19, Shtip – 17, Koçani – 14, Gjevgjeli dhe Vinicë nga dhjetë, Kërçova dhe Negotinë nga nëntë, Resnjë – tetë, Berovë – katër, Radovish, Dellçeva dhe Vallandova nga tre raste, Sveti Nikollë, Bogdanci dhe Dojran nga dy dhe nga një në Strugë, Kriva Pallankë, Dibër, Kratovë dhe Makedonski Brod.

Janë regjistruar 35 persona të vdekur, prej të cilëve 12 janë nga Shkupi (87, 84, 81, 80, 77, 75, 74, 72, 72, 70, 70, 61), gjashtë nga Manastiri (88, 84, 75, 63, 63 dhe 59), katër nga Ohri (78, 75, 73 dhe 28), dy nga Gjevgjelia (75 dhe 64), Kumanova (73 dhe 60), Demir Kapija (83 dhe 63) dhe nga Kërçova (78 dhe 68) dhe nga një nga Gostivari (77), Koçani (79), Vinica (72), Velesi (67) dhe Radovishi (49). Të gjithë pacientët kanë vdekur në kushte spitalore.

Ndërkaq, janë shëruar 621 pacientë nga: Shkupi – 330, Kavadari – 40, Veles – 37, Tetovë – 29, Shtip – 25, Negotinë – 21, Gostivar – 19, Manastir – 18, Gjevgjeli – 14, Kumanovë dhe Koçan nga 13, Demir Kapi – 10, Probishtip dhe Kërçovë nga nëntë, Sveti Nikollë – tetë, Berovë – shtatë, Pehçevë – gjashtë, Resnjë – katër, Bogdanci – tre, Prilep dhe Kratovë nga dy dhe Vinicë dhe Demir Hisar nga një.

Analizat epidemiologjike të të infektuarve dhe rasteve aktive në qytete:

Shkup 60.299, aktivë 10.584
Prilep 7.291, aktivë 1.166
Kumanovë 7.170, aktivë 1.078
Tetovë 6.471, aktivë 666
Manastir 4.813, aktivë 1032
Veles 4.712, aktivë 814
Gostivar 4.672, aktivë 526
Kavadar 4.601, aktivë 728
Shtip 4.392, aktivë 491
Ohër 4.282, aktivë 896
Strumicë 3.391, aktivë 430
Strugë 2.729, aktivë 275
Koçan 2.335, aktivë 280
Kërçovë 2.093, aktivë 226
Negotinë 1.988, aktivë 381
Gjevgjeli 1.914, aktivë 409
Sveti Nikollë 1.306, aktivë 123
Kriva Pallankë 1.100, aktivë 126
Resnjë 1.066, aktivë 203
Radovish 943, aktivë 142
Berovë 880, aktivë 127
Dibër 868, aktivë 64
Dellçevë 865, aktivë 107
Probishtip 709, aktivë 91
Vinica 651, aktivë 104
Vallandovë 544, aktivë 98
Krushevë 439, aktivë 127
Bogdanci 425, aktivë 80
Demir Kapi 369, aktivë 76
Kratovë 337, aktivë 29
Demir Hisar 331, aktivë 43
Makedonski Brod 313, aktivë 44
Pehçevë 238, aktivë 31
Makedonska Kamenica 212, aktivë 18
Dojran 118, aktivë 15

Që nga fillimi i epidemisë në vend, numri i personave të diagnostikuar me Kovid-19 arrin në 134.867 prej 641.573 testimeve të bëra. Janë shëruar 109.297, kanë vdekur 3.940, ndërsa ka 21.630 raste aktive.

Postime të ngjashme

Komuna e Çairit vendosi tabela të reja basketbolli në fushën e sportit në lagjen “Gazi Babë”

R Zh

Milloshoski: Bujar Osmani të raportojë për udhërrëfyesin me Bullgarinë para Komisionit për Politikë të Jashtme

R Zh

Aleanca për Shqiptarët: Nxënësve u kërkohen para për dëftesa, partia e korruptuar, BDI të ndalojë keqpërdorimet

R Zh

Në mjekim spitalor janë 105 pacientë me kovid, 37 prej tyre në Shkup

R Zh

Zaev: LSDM-ja është favorite në zgjedhjet lokale

R Zh

Vazhdojnë rregullat aktuale për hyrje në Greqi

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...