Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Regjistrohen 949 raste të reja me Kovid-19, janë shëruar 737, kanë vdekur 33 persona

Shkup, 14 prill, Zhurnal.mk – Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 949 raste të reja me Kovid-19, prej 3.610 testimeve të bëra. Janë shëruar 737 pacientë, ndërsa kanë vdekur 33 persona, informoi Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti për shëndet publik.

Në Shkup janë regjistruar 357 raste të reja, në Manastir 85, Kumanovë 69, Prilep 43, Veles 39, Ohër 36, Tetovë 34, Strumicë dhe Koçan nga 29, Gostivar 28, Shtip 26, Kavadar 25, Kërçovë 21, Gjevgjeli 14, Sveti Nikollë 13, Strugë 11, Resnja dhe Radovishi nga 10, Dellçevë dhe Vinicë nga 9, Negotinë, Berovë dhe Vallandovë nga 7, Kriva Pallankë 6, Bogdanci 5, Dibër dhe Makedonski Brod nga 4, Demir Hisar dhe Makedonska Kamenica nga 3, Probishtip dhe Pehçevë nga 2, Krushevë dhe Demir Kapi nga 1.

Janë regjistruar 737 pacientë të shëruar nga Shkupi 380, Prilepi 42, Velesi 39, Kumanovë 32, Kavadar 26, Manastir 25, Gjevgjeli 23, Gostivar 21, Tetovë 20, Shtip dhe Krushevë nga 16, Negotinë 13, Koçani dhe Strumica nga 11, Radovish dhe Dellçevë nga 7, Demir Kapi 6, Berovë, Kërçova dhe Makedonski Brod nga 5, Resnjë dhe Vinica nga 4, Bogdanci, Probishtip dhe Pehçeva nga 3, Ohri, Sveti Nikolla, Kriva Pallanka dhe Dojrani nga 2, Vallandova dhe Kratova nga 1.

Ndërkaq, kanë vdekur 33 persona: 11 nga Shkupi (54, 67, 68, 70, 71, 72, 72, 75, 77, 86 dhe 87), 3 persona nga Manastiri (49, 66 dhe 74) dhe Tetova (40, 65 dhe 85), nga 2 persona nga Kumanova (66 dhe 84), Prilepi (67 dhe 75), Ohri (72 dhe 84) dhe Gjevgjelia (25 dhe 76) dhe nga një person nga Koçani (58), Shtipi (65), Kavadari (58) , Struga (65), Radovishi (74), Dellçeva (79), Negotina (87) dhe Berova (87). Prej 33 personave, vetëm një ka vdekur në shtëpi, të tjerët në kushte spitalore.

Janë bërë 3.610 testime përmes: ISHP-679, QSHP Shkup-71, QSHP Manastir-77, Klinika për sëmundje infektive dhe gjendje febrile-0, Mjekësia ligjore-8, laboratoria spitali Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji-3, SPQ “8 Shtatori”-7, Instituti për mikrobiologji-78, ASHAM-158, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-155, Avicena-208, Biotek-241, Sistina-214, laboratoria Laor-351, Sinlab-63, Remedika-46, Plodnost-60, Genea-4, ISHP dhe ISHP (rapid test) – gjithsej 1.187.

Deri tani në vend janë bërë gjithsej 677.988 testime në Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid-19 në vendin tonë, që nga fillimi i epidemisë arrin në 144.111, numri i pacientëve të shëruar është 119.683, të vdekurve 4.322, ndërsa numri i rasteve aktive është 20.106.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, distribuimi në qytete është ky:

Distribuimi në qytete Të sëmurë (gjithsej) Raste aktive (gjithsej)
Shkup 64.144, aktivë 9.161
Kumanovë 7.818, aktivë 1.257
Prilep 7.730, aktivë 1.026
Tetovë 6.785, aktivë 674
Manastir 5.509, aktivë 1291
Veles 5.096, aktivë 775
Gostivar 4.922, aktivë 507
Kavadar 4.904, aktivë 584
Shtip 4.637, aktivë 458
Ohër 4.611, aktivë 802
Strumicë 3.686, aktivë 536
Strugë 2.834, aktivë 252
Koçan 2.530, aktivë 317
Kërçovë 2.282, aktivë 312
Negotinë 2.082, aktivë 262
Gjevgjeli 2.066, aktivë 362
Sveti Nikollë 1.394, aktivë 143
Kriva Pallankë 1.155, aktivë 92
Resnjë 1.155, aktivë 238
Radovish 1.023, aktivë 146
Berovë 953, aktivë 104
Dellçevë 910, aktivë 87
Dibër 894, aktivë 59
Probishtip 743, aktivë 64
Vinica 706, aktivë 105
Vallandovë 612, aktivë 103
Krushevë 452, aktivë 102
Bogdanci 453, aktivë 71
Demir Kapi 390, aktivë 49
Demir Hisar 353, aktivë 53
Kratovë 346, aktivë 23
Makedonski Brod 341, aktivë 40
Pehçevë 245, aktivë 19
Makedonska Kamenica 220, aktivë 11
Dojran 130, aktivë 21.

Postime të ngjashme

Carovska: Do të doja që nxënësit të kthehen në shkolla që nesër

Z H

“Politikanët e estradës nuk e penguan ligjin për ndërtimet e paligjshme tash kritikojnë”

B L

16 të vdekur dhe 30 raste të reja me Covid 19 në Maqedoni

Z H

Ministri Hoxha viziton zyrat e reja të Njësive Rajonale të MBPEU dhe AUV

Z H

Publikohet thirrje publike për përmirësimin e efikasitetit energjetik të objekteve komunale

Z H

Hiqen pengesat, pas 14 muajsh u rihap kufiri me Greqinë

B L

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...