Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Rekomandim për lëkurë, flokë dhe thonj të shëndetshëm

Jemi dëshmitarë për përdorimin e sa më të shpeshtë të shtesave në ushqim, të dedikuara për probleme të lëkurës me akne, plakje e përshpejtuar, thonj të thyeshëm dhe flokë e cila bie intensivisht.

Krahas ushqimit të shëndetshëm është e nevojshme në mënyrë plotësuese të furnizohemi me përbërës të ushqyeshëm dhe materie esenciale përmes shtesave në ushqim, të cilat janë të rëndësishme për lëkurë, flokë dhe thonj të shëndetshëm.

  • Biotini, seleni dhe zinku kontribuojnë për mirëmbajtjen e lëkurës normale.
  • Seleni dhe zinku kontribuojnë për mirëmbajtjen e thonjve normal.
  • Bakri kontribuon për pigment normal të flokëve.
  • Vitamina B6 kontribuon për sintezë normale  të cisteinës.
  • Zinku kontribuon për sintezë normale të proteinave.
  • Vitamina B12 dhe zinku luajnë një rol në procesin e ndarjes së qelizave.
  • Vitamina B2, bakri dhe zinku kontribuojnë për mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidativ.
  • Vitamina B1, niacini dhe acidi pantotenik kontribuojnë për metabolizëm normal energjetik.

Kollagjen – Peptide kolagjeni bioaktiv të cilët drejtpërdrejtë e stimulojnë metabolizmin e fibroblasteve të lëkurës që krijojnë kolagjen të ri, ndërsa me atë e rrisin hidratimin dhe elasticitetin, e zvogëlojnë  edhe thellësinë e rrudhave. Lëkura bëhet e butë, e shëndritshme dhe e tërhequr.

Hialuron – Shtresat sipërfaqësore të lëkurës janë të mbështetura nga poshtë me tufë fibrash të përbëra kryesisht nga kolagjeni dhe elastina. Ky rrjet i fibrave e formon sfungjerin molekular si ind lidhës. Sipërfaqet e indeve lidhëse janë të mbushura me molekula dhe ujë, komplekse proteinash dhe acid hijaluronik. Kjo strukturë e indeve i përcjellë materiet themelore ushqyese, përmes kapilareve në lëkurën tonë. Acidi hijaluronik tërheq dhe mban ujë me çka e mirëmban hidratimin, elasticitetin dhe vitalitetin e lëkurës.

Rekomandim nga Barnatorja DNA ANNI FARM për lëkurë, flokë dhe thonj të shëndetshëm

MERZ SPEZIAL 596.00 denarë

për zgjedhje më të madhe vizitoni barnatoren tonë online


https://www.annifarm.com.mk

Postime të ngjashme

Receta 60 ditore me rozmarinë për të përmirësuar shëndetin e mëlqisë

Lea Muslija

Vetitë magjike të bishtave të qershive dhe përfitimet që ato i sjellin shëndetit

Lea Muslija

Djalë apo vajzë? Si ndikon stresi në gjininë e foshnjës tuaj?

Dafina Vidishiqi

Problemet me tiroiden dhe ndikimi te sëmundjet e zemrës

Dafina Vidishiqi

Për organizëm të fortë dhe trup në formë konsumoni kanellë me mjaltë

Dafina Vidishiqi

Thonjtë tregojnë shumë, ja çfarë zbulon ngjyra e tyre për shëndetin tuaj

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...