Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Rekord i ri i shpejtësisë në internet, 178 terabitë për sekondë

Rekordi i ri botëror për transmetimin e të dhënave në internet është 178 terabitë për sekondë (e barabartë me 178 milionë megabitë për sekondë), e mjaftueshme për të shkarkuar të gjithë katalogun Netflix në më pak se një sekondë.

Rekordi i ri u vendos nga studiuesit e ”University College London”, të cilët përmirësuan me 20% rekordin e mëparshëm të mbajtur nga një ekip japonez.

Rezultati, i cili do të ndihmojë në rritjen e infrastrukturës aktuale të rrjetit, u mor në bashkëpunim me kompanitë ”Xtera” dhe ”KDDI Research” dhe është botuar në revistën ”Photonics Technology Letters”.

“Ndërsa ndërlidhjet aktuale të qendrave të të dhënave në rrjet janë të afta të transportojnë deri në 35 terabitë në sekondë, ne jemi duke punuar me teknologji të reja që përdorin infrastrukturat ekzistuese në mënyrë më efikase, përdorim më i mirë i gjerësisë së bandës me fibra optike dhe bërja e mundshme e transmetimit rekord të 178 terabitave në sekondë”, shpjegon koordinatorja e studimit, Lidia Galdino. / ANSA

Postime të ngjashme

Pas Facebook, alarm për Linkedin – 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web”

S.B.

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve

S.B.

Mineralet nga fundi i oqeanit mund të përdoren për prodhimin e baterive të veturave elektrike

S.B.

Facebook dhe Instagram bien përsëri për shumë përdorues

S.B.

Prezantohen 6 telefona inteligjentë të rinj nga Nokia

S.B.

Një gjykatë në Moskë gjobit TikTok-un për “thirrje për protestë”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...