Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rekord në Brazil, mbi 66 mijë të vdekur nga Covid gjatë marsit

Rreth 66,570 persona në Brazil vdiqën nga Covid-19 gjatë marsit, më shumë se dyfishi i rekordit të mëparshëm mujor, tregojnë shifrat.

Shërbimi shëndetësor i vendit është në prag të kolapsit ndërsa rastet e virusit vazhdojnë të rriten.

Presidenti Jair Bolsonaro është përballur me kritika të forta për trajtimin që i ka bërë krizës dhe gjatë javës shumë zyrtarë të lartë dhanë dorëheqjen.

Por të mërkurën ai përsëri u përpoq kundër masave të bllokimit të vendosura nga guvernatorët lokalë dhe kryetarët e bashkive.

“Ne kishim dhe kemi dy armiq virusin dhe papunësinë. Është një realitet. Ne nuk do ta zgjidhim këtë problem duke qëndruar në shtëpi,” tha ai.

E mërkura gjithashtu regjistroi edhe 3,800 vdekje dhe mbi 90,000 raste të reja me koronavirus. Vdekjet e përditshme të Brazilit aktualisht përbëjnë rreth një të katërtën e të gjitha viktimave të koronavirusit në botë./abcnews.al

Postime të ngjashme

Kanali i Suezit vazhdon të mbajë të bllokuar miliona dollarë

Bekim Laçi

Kina dërgon aeroplanë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Bekim Laçi

Gjenevë, sot nis samiti Biden – Putin

Bekim Laçi

Shërbimet sekrete turke arrestojnë liderin e ISIS në Turqi

Bekim Laçi

Rikthehen tensionet në Lindje të Mesme, Izraeli bombardon Gazën pas balonave të zjarrit

Bekim Laçi

Kina garanton sigurinë e centralit bërthamor të Taishan-it

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...