Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Renaulti vitin e ardhshëm lanson veturën e parë elektrike

Renault po përgatitet të lansojë SUV-in e tij të parë elektrik Megan E-Tech në fillim të vitit të ardhshëm.

Gjatë një konference digjitale, Renaulti ka thënë se Megan E-Tech do të jetë një nga veturat e para elektrike nga fabrika e gjigantit francez të veturave për të arritur objektivin e lansimit të 24 modeleve të rinj deri në vitin 2025.

Foto e parë e lëshuar nga kompania tregon emrin e modelit dhe se si do të duken dritat e pasme, që mbetet e ngjashme me versionin e para-prodhimit. Në pjesën e masme gjithashtu ka një “E” të artë. Gjithashtu logo e re e Renault do të jetë në qendër, e shoqëruar nga shirita të dritës LED që kalojnë në të gjithë gjerësinë e makinës.

Megan E-Tech do të jetë vetura e parë e Renault bazuar në platformën e re CMF-EV. Kjo është e njëjta platformë në të cilën tashmë është bazuar Nissan Ariya dhe e cila është zhvilluar për të gjitha modelet e reja elektrike të aleancës Renault-Nissan-Mitsubishi.

Renault Megan E-Tech ka të ngjarë të ketë të njëjtën madhësi të Captur që është pak më e gjatë se katër metra.

Renault Megane E-Tech do të ketë një motor elektrik që zhvillon rreth 217 kf fuqi. Renaulti pretendon se kjo veturë mund të bëjë zero deri në 100 km/h në më pak se 8 sekonda. Kjo njësi do të mundësohet nga një bateri 60 kWh e cila do të sigurojë afërsisht 450 km distancë me një karikim të vetëm.

Postime të ngjashme

Audi prezanton modelin RS3

Dafina Vidishiqi

Apple po punon për një MacBook Air plotësisht të ri

Dafina Vidishiqi

Tesla Model 3 dhe Model X tashmë vijnë në lojën e famshme PUBG

Dafina Vidishiqi

Prezantohet Porsche 911 GTS: Më shumë fuqi sesa Carrera S

Dafina Vidishiqi

Ford prezanton veturën e re, emërtimin ia dhanë fansat

Dafina Vidishiqi

Alfa Romeo planifikon të prodhojë “GTV elektrike”

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...