Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Rëndohet situata me COVID 19 në spitalin e Pejës, 7 pacientë në gjendje të rëndë

Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës janë duke u trajtuar 23 pacientë me COVID-19, prej të cilëve shtatë janë në gjendje më të rëndë shëndetësore.

Kështu është bërë e ditur përmes një komunikate për medie, ku po ashtu thuhet se gjatë fundjavës, 602 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësorë dhe nga këta 34 pacientë janë shtrirë për trajtim të mëtutjeshëm.

“Aktualisht po trajtohen 23 pacientë me Covid-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 17 pacientë janë në Oksigjeno terapi dhe nga këta 7 pacientë është në gjendje më të rëndë”, thuhet në komunikatë.

Po ashtu, në këtë spital, 12 lindje kanë qenë  gjatë vikendit, 8 lindje kanë qenë normale dhe 4 me prerje cezariane. Kanë lindur 12 foshnje, 6 të gjinisë mashkullore dhe 6 të gjinisë femërore.

“390 pacientë kanë kryer analiza, që në total kanë bërë 4,496 analiza. Gjatë vikendit janë kryer 16 operacione”, thuhet në njoftim. 

Postime të ngjashme

Hoti për dialogun me Serbinë: Njohje reciproke, sovraniteti dhe integriteti i Kosovës të panegociueshme

S.B.

Osmani pas takimit me Lajçakun: Nuk diskutojmë për kufijtë, në dialogun me Serbinë të trajtohemi si shtete të barabarta

S.B.

46 pacientë me coronavirus në Spitalin e Pejës, 36 në oksigjeno-terapi

S.B.

8,026 raste aktive me coronavirus në Kosovë

S.B.

Lugina e Preshevës, 29 vjet qëkur shqiptarët kërkuan bashkim me Kosovën

S.B.

Osmani pret Lajçakun

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...