Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Rënie në shitjet e telefonave inteligjentë

Rreth 20 për qind më pak telefona të mençur u shitën në të gjithë botën, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Kriza e coronavirusit po bën që industria globale e komunikimit celular të bjerë në të gjithë botën.

Në tremujorin e dytë të vitit 2020, 295 milionë telefona inteligjentë u shitën – rreth 20.4 për qind më pak se një vit më parë, transmeton Telegrafi.

Ndërsa shitjet e Apple mbetën pothuajse të pandryshuara, Samsung regjistroi rënien më të madhe të shitjeve, siç tregon një analizë nga Gartner.

Samsung pati një rënie prej 27.1 për qind në tremujorin e dytë dhe shiti 55 milionë telefona të mençur.

Në Huawei, rënia ishte vetëm 6.8 për qind.

Por Huawei shënoi ngritje të lehtë në tregun e Kinës.

Në Apple, 38 milionë iPhone u shitën në tremujorin e dytë, që do të thotë një rënie prej vetëm 0.4 për qind krahasuar me një vit më parë – tregu kinez ishte gjithashtu vendimtar këtu.

Edicioni i ri i iPhone SE gjithashtu luajti një rol në suksesin e Apple.

Në Kinë, shitjet u rimëkëmbën pak në tremujorin e dytë, ndërsa në pjesën tjetër të botës ato akoma ishin në rënie.

Në Kinë u shitën 94 milionë telefona inteligjentë, që është një rënie prej vetëm 7 për qind krahasuar me një vit më parë.

Postime të ngjashme

Facebook thotë se ka ndaluar një fushatë spiunimi të inteligjencës palestineze

S.B.

Apple së shpejti do të përditësojë softuerin – emoji të rinj dhe ndryshime të mëdha të privatësisë

S.B.

Apple bëri një gabim të madh me iMac e ri

S.B.

Pronari i Daily Mail padit Google mbi rezultatet e kërkimit

S.B.

Teknologjia 5G së shpejti në dispozicion për qytetarët e Maqedonisë

Z H

Apple prezantoi një iMac më të hollë me çip M1 dhe ngjyra të ndritshme

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...