Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Reparti për Neurologji në spitalin e Gostivarit hapet për të sëmurë me Covid

Gostivar, 28 nentor – Rritja e numrit të të infektuarve me koronavirus në rajonin e Gostivarit e detyroi drejtorinë e spitalit “Ferid Murad” t’i rrisë kapacitetet për akomodim të të sëmurëve me Kovid-19 në Repartin e Neurologjisë. Në dispozicion do të vihen edhe njëzet punonjës shëndetësorë dhe njëzet shtretër spitalorë.

“Duke pasur parasysh gjendjen alarmante të rritjes së numrit të të sëmurëve me Kovid-19 në Gostivar dhe më gjerë sot më 27.11.2020, drejtori i spitalit dhe grupi koordinues, morën vendim si qendër për kovid të jetë edhe Reparti i Neurologjisë. Prej sot në funksion do të jenë mbi 20 shtretër dhe mbi 20 punonjës shëndetësorë, më saktë mjekë dhe personel shëndetësor teknik të cilët për momentin do të jenë në shërbim të pacientëve”, qëndron  në kumtesën e spitalit.

Gjatë ditës së  djeshme pas testimeve të kryera, në rajonin e Gostivarit nga fillimi i pandemisë janë regjistruar 94 raste rekorde me Kovid-19, ndërsa janë shëruar 52 persona.

Postime të ngjashme

Angelovska-Bezhoska: Rritja e produktivitetit, investimi në kapitalin njerëzor, reformat strukturore dhe digjitalizim për rritje stabile ekonomike

R Zh

Instituti “Robert Koch”: Maqedonia nuk ndodhet në listat e vendeve të rrezikshme nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Garë humanitare në kejin e Shkupit për ndihmë të repartit Onkologjik në Klinikën e Fëmijëve

Dafina Vidishiqi

Nënshkrim i marrëveshjeve për dërgimin e këshilltarëve ekonomikë nga Ministria e Ekonomisë dhe e Bujqësisë

Dafina Vidishiqi

Paratë e diasporës së Maqedonisë – më shumë nëpërmjet bankave, më pak para në dorë

R Zh

Maqedonia me 425 raste aktive, deri tani janë vaksinuar 254.154 qytetarë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...