Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Revista “World Literature Today” shkruan artikull për Ismail Kadare

Zhurnal Ads

Revista prestigjioze nxit lexuesit e huaj të lexojnë veprat e Ismail Kadaresë.

Ismail Kadare njihet botërisht si një gjeni krijues i artit ndërkombëtar.

Revista prestigjioze e letërsisë botërore “World Literature Today” i ka kushtuar një numër special shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare, portretizimit dhe veprës së tij, fitues i çmimit Neustadt International Prize for Literature për vitin 2020.

Në artikull shkruhet se arsyeja kryesore dhe mbizotëruese pse duhet të lexojmë Ismail Kadare është se ai është një tregimtar i shkëlqyer.

“Në disa mënyra, ai është si Balzac. Por Balzac u kufizua në një vend, të quajtur Paris, dhe një herë, në vitet 1820 (me vetëm disa ekskursione në provincat franceze), ndërsa Kadare na çon kudo: në Egjiptin e lashtë, në Kinën moderne, në një vendpushim turistik në Baltik, në Moskë dhe Austri dhe në Perandorinë Osmane. Ai ka një aftësi gati si Jules Verne për të udhëtuar nëpër botë”.

“Nëse lexoni Ismail Kadare, ju gjithashtu mbuloni të gjitha epokat që nga shpikja e shkrimit: nga Keopsi që ndërtoi Piramidën e Madhe deri te argumentet mbi trashëgiminë e Enver Hoxhës në Shqipërinë e viteve 1980, e deri te ngjarjet dhe situatat që ndodhin në Evropën Perëndimore pas rënia e komunizmit”.

“Numri më i madh i tregimeve të Kadaresë janë vendosur në shekujt XIX dhe XX. Prilli i Thyer zhvillohet në vitet 1930, Kronikë në Gurë në vitet 1940, Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur në vitet 1950, Vajza e Agamemnon në vitet 1970. Këto përralla ju lejojnë të lexoni historinë e Shqipërisë – dhe të botës – përmes prizmit të trillimeve. Kjo është një arsye e mirë pse duhet ta lexoni Kadarenë, dhe pse më pëlqen ta bëj këtë. Ai ka krijuar, si të thuash, një univers paralel, me një relacion të thellë me atë në të cilin jetojmë”, shkruhej në artikullin e dedikuar për Kadare.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Festivali Evropian i Filmit rikthehet online si mozaik i diversitetit

S.B.

Sopranoja shqiptare, Ermonela Jaho renditet e para në Gramaphone

admin

Vend komod dhe i përsosur, Austiran Palace tani vjen edhe me kënd për fëmijë

Z H

Në moshën 92 vjeçare, ndërron jetë aktori Frank Windsor

admin

Bën bujë filmi 2-minutësh për martesën

S.B.

Vako – maestroja që ngriti në tjetër nivel këndimin koral në Shqipëri

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...