Kosovë

Revolucioni i ndryshimit: 23 vjet nga protestat studentore

Zhurnal Ads

Sot mbushen 23 vjet nga protestat e Lëvizjes Studentore të vitit 1997.

Ishte Lëvizja Studentore e atëhershme që organizoi protestat, të cilat u organizuan për të kundërshtuar pushtimin e Kosovës nga Serbia dhe kthimin e studentëve në objektet universitare, nga ku studentët ishin dëbuar nga regjimi i kasapit Slobodan Millosheviqit në fillim të viteve të 90-ta.

Përpos masave të dhunshëm që regjimi kishte vendosur vite më parë në universitet, dëboi studentë e profesorë nga universiteti dhe imponoi plan-programin serb për mësim.

Këto protesta konsiderohen si një ndër aktet më të rëndësishme të asaj kohe. Për të shpërndarë protestën paqësore, policia serbe përdori dhunë ndaj studentëve dhe profesorëve. 

Postime të ngjashme

Dy të vdekur dhe 43 të infektuar nga koronavirusi në Kosovë

admin

ShBA-ja s’ndërron qasje ndaj Kosovës

S.B.

Quni kërkon mjete financiare për 400 kadetët e rinj në FSK, Bajrami thotë se nuk ka buxhet

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...