Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë TOP LAJM - KS

Rexhepi: Koha e krijimit të “Serbisë së Madhe” ose e “Shqipërisë së Madhe” ka kaluar

Prishtinë, 28 mars – Zëvendëskryeministrja Emilia Rexhepi, thotë se koha e krijimit të “Serbisë së Madhe” ose e “Shqipërisë së Madhe” ka kaluar, transmeton zhurnal.mk.

Në një intervistë për “Dnevni Avaz”, ajo tha se të gjitha kombet e Ballkanit duhet të kuptojnë se koha e nacionalizmit dhe mbi të gjitha forca shoviniste e një kombi superior, nuk i ka sjellë askujt aspak të mira.

Ajo ka theksuar se me Bosnjën Hercegovinën janë duke pasë problem pasi autoritetet e atjeshme nuk janë duke e njohur shtetësinë e Kosovës.

“Një nga problemet më të vështira që kemi me Bosnjën është mosnjohja e shtetit të Kosovës si një shtet sovran, madje edhe mosnjohja e dokumenteve tona për të udhëtuar lirshëm”, ka thënë ajo.

“Ne jemi duke e përcjellë situatën politike në Mal të Zi, por edhe në vendet e tjera fqinje. Koha e krijimit të “Serbisë së Madhe” ose e “Shqipërisë së Madhe” ka kaluar. Të gjitha kombet e Ballkanit duhet ta kuptojnë se koha e nacionalizmit, dhe mbi të gjitha forca shoviniste e një kombi si superior, nuk i ka sjellë askujt aspak të mira dhe është sjellje e gabuar”.

“Pra, le ta respektojmë njëri-tjetrin, le të respektojmë vlerat e diversitetit. Sigurisht, një e kaluar e vështirë nuk mund të harrohet kurrë, por është detyrimi ynë prindëror dhe qytetar të rrisim fëmijët tanë në një frymë tolerance”.

Postime të ngjashme

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

Gjykimi ndaj Salih Mustafës në Hagë fillon më 15 shtator

Dafina Vidishiqi

Vasfije Krasniqi kërkon solidarizim për ta kundërshtuar dhunën seksuale në luftë

Dafina Vidishiqi

Asociacioni, a mund t’i tensionojë raportet Kosovë – SHBA?

Dafina Vidishiqi

Osmani e Erdogan bisedojnë për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës e Turqisë

Dafina Vidishiqi

Oda e Infermierëve kërkon nga MSh të shqyrtoj vendimin për angazhimin e mbi 300 infermierëve

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...