Richard Branson njofton udhëtimin në hapësirë – do të jetë nëntë ditë para Jeff Bezos

Miliarderi britanik Richard Branson ka në plan të mundë miliarderin dhe rivalin e tij Jeff Bezos në hapësirë.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kompania e Branson, Virgin Galactic, bëri një njoftim surprizë të enjten se ai do të përpiqet të fluturojë me Virgin Galactic më 11 korrik – nëntë ditë para nisjes së planifikuar të Bezos më 20 korrik.

Njoftimi e vë Branson, në vend të Bezos, në gjendje të bëhet miliarderi i parë që udhëton në hapësirë në bordin e një anije kozmike që ai ndihmoi në financime.

Virgin Galactic kishte planifikuar të fillonte fluturimin e klientëve vite më parë, por programi i tij i zhvillimit u rikthye nga disa fatkeqësi, duke përfshirë një aksident provë të vitit 2014 që rezultoi në vdekjen e një bashkë-piloti.

Përpjekjet e tyre janë hartuar prej kohësh si një “garë hapësinore miliarderësh”, por në intervista, Branson ka thënë shpesh se nuk është i interesuar të “garojë” në hapësirë.

Ndryshe, Blue Origin njoftoi më herët në qershor se Bezos do të fluturonte së bashku me vëllain e tij, Mark Bezos. Më vonë u tha se atyre do tu bashkohej Wally Funk – një grua 82-vjeçare që iu nënshtrua trajnimit të ngjashëm me programin Mercury të NASA-s, por si të gjitha gratë amerikane në atë kohë, iu mohua mundësia për të shkuar në hapësirë – dhe fituesi i një “ankandi” i cili ofroi mbi 28 milionë dollarë për këtë mundësi. 

Related posts

Microsoft po sjell Karl Klammer përsëri si një emoji

D V

Mbrojtje maksimale me një çmim minimal e Motorola Defy

D V

Microsoft tani do t’i lejojë përdoruesit e tij “të kyçen pa një fjalëkalim”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com