Richard Hammond shet një pjesë të koleksionit të veturave dhe motoçikletave

Mikpritësi i shfaqjes popullore të veturave Amazon The Grand Tour Present: Lochdown, Richard Hammond, vendosi të shesë disa vetura dhe motoçikleta nga koleksioni i tij për të mbledhur fonde për biznesin e tij të ri të restaurimit të automjeteve.

 

Hammond po shet tre vetura dhe pesë motoçikleta përmes Ankandeve Silverstone dhe ankandi është caktuar për 1 Gusht në pistën Silverstone në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndër motoçikletat janë Sunbeam Model 2 i vitit 1927, Velocette KSS Mk1 i vitit 1932, të cilat datojnë para Luftës së Dytë Botërore, ndërsa ka edhe disa makina “më të reja” siç janë Moto Guzzi Le Mans i vitit 1977, Kawasaki Z900 A 1976 A4 dhe një 2019 Norton Dominator 961 që Hammond bleu për 50 vjetorin e tij.

Sigurisht, përqendrimi më i madh është tek veturat, sepse ato janë vërtet me rrota të veçanta, raporton motor1.

Pasioni i Hammond për Porsche është i njohur mirë, dhe ai tani është gati të ndahet nga modeli fantastik i vitit 1969 911T. Vetura ka kaluar 90,000 km dhe është në gjendje origjinale.

Po aq mbresëlënëse është Bentley e vitit 1959, e cila kohët e fundit është restauruar. Trupi është pikturuar me ngjyrat origjinale, kutia e shpejtësisë u zëvendësua dy vjet më parë, dhe pjesa e brendshme është gjithashtu në gjendje të shkëlqyeshme. Kjo makinë ka udhëtuar rreth 100,000 km dhe ka pasur pesë pronarë në historinë e saj. Ajo vjen me mjete origjinale, një libër shërbimi dhe shumë më tepër.

Vetura e tretë është një perlë e vërtetë dhe është një Lotus Espirit Sport 350 i vitit 1999, i pesti nga gjithsej 48 të prodhuara. Mundësohet nga një motor 3.5 litra V8 twin-turbo që zhvillon 350 kuaj fuqi. Ai ka përshkuar rreth 75,000 km, dhe motori u montua disa vjet më parë.

Të gjitha fondet shkojnë për qëllimin e biznesit të Hammond të quajtur The Small Smog, dhe do të përdoren për të restauruar automjete të tjera. 

Related posts

Një gjë është e qartë: Makinat fluturuese do të jenë tepër të shtrenjta

D V

Arabia Saudite blen aksione në prodhuesin italian të super-veturave Pagani

Redaksia

Një ‘shfaqje e shkëlqyeshme’: Kështu u vlerësua gara ndërmjet Rimac Nevera kundër Porsche Taycan dhe BMW M5

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More