Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Rindërtimi pas tërmetit/ Kryeministri shikon nga afër punimet në Shijak

Krahas prioritetit në ndërtimin e shtëpive individuale dhe pallateve të banimit në Shijak kryeministri Edi Rama pa ecurinë e punës për ndërtimin e  Kopshti nr.1 i rindërtuar nga themelet.

Kapacitet 120 deri në 150 fëmijë, me një sipërfaqe ndërtimi  1 mijë metër katrorë.

Ndërsa në lagjen Luginë ka përfunduar infrastruktura e brendshme dhe këto dy ditë nis edhe implementimi i lotit të parë prej 5 pallatesh. Programi rindërtimit në Shijak për këtë lagje parashikon ndërtimin e  21 pallate ku do të akomodohen rreth 400 familje.

Në njësinë administrative  Gjepalaj me  20 shtëpi  individuale tashmë kanë  përfunduar.

Sipas kryetarit të bashkisë Elton Armana, nga 567 banesa individuale deri tani, bashkë me ata që e kanë marrë grantin sipas VKM-së janë përfunduar rreth 450 dhe brenda muajit shkurt, të gjithë janë të përfunduara.

Postime të ngjashme

Kryeprokurori Çela: Situata në disa prokurori të vendit është e rënduar, stoku i dosjeve mund të bëhet i papërballueshëm

D V

Asnjë humbje jete dhe 31 raste të reja me coronavirus në 24 orët e fundit në Shqipëri

D V

Jorida Tabaku: Shqipëria me koncesion, qeveria jep me PPP edhe strehimin social

N E

Reforma në drejtësi ende e pa përfunduar/ Qindra prokurorë dhe gjyqtarë nuk kanë kaluar procesin e vettingut

N E

Ministria e Arsimit mesazh në celularin e mësuesve: Në shtator duhet të jeni të gjithë të vaksinuar

N E

SHBA dhe BE: Të goditen “të pandëshkueshmit”

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...