Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Rita Ora flet për frikën nga kanceri i gjirit pas diagnostikimit të nënës së saj: Unë kontrollohem vazhdimisht

Rita Ora së fundmi është hapur në lidhje me frikën për kancerin e gjirit, pas diagnostikimit të nënës së saj.

E ëma e artistes shqiptare, Vera Ora, u diagnostikua me kancerin e gjirit në vitin 2005, kur ajo ishte 39 vjeçe dhe iu nënshtrua një mastektomie.

Kjo bëri që gjyqtarja e “Masked Singer” – e cila javë më parë shkeli rregullat e izolimit – të testohet për të identifikuar nësë është bartëse e kësaj.

Duke folur gjatë një interviste të re, ajo u bëri thirrje të tjerëve të ndiqnin shembullin dhe të kontrolloheshin.

“Unë i shoh këto gjëra duke thënë kontrolloni veten për gunga, por nëna ime nuk kishte asnjë gungë, ajo kishte një dhimbje të fortë dhe për këtë shkoi dhe u kontrollua”, tha 30 vjeçarja.

“Unë kam bërë testin BRCA (testin e trashëgueshëm të kancerit të gjirit) dhe testin e gjenit dhe për fat të mirë, nuk e kam gjenin”.

“Por unë ende e kontrolloj veten rregullisht. Gjenetikisht, nuk kishte ndonjë para nënës time në familje që u diagnostikua me të”.

Vera, tani 56 vjeçe, luftoi me një formë ‘agresive’ të kancerit të gjirit, duke u trajtuar me kimioterapi dhe rrezatim para se të bënte një mastektomi të pjesshme.

Duke parë gjendjen e mamasë, Rita i tha The Sun se kaloi të njëzetat duke u shqetësuar se do të vuante të njëjtën sëmundje.

Psikiatria më parë foli për diagnozën e saj të kancerit, duke shpjeguar se ndikoi vërtet në krijuesen e hitit “Anywhere”.

“Rita u rebelua pak, duke u larguar nga shkolla për disa javë”, tha ajo për Magazine Style vitin e kaluar.

E gjithë familja ka mbetur akoma me ankthet që rrënon kanceri.

“Rita shqetësohet dhe ndonjëherë ka sulme paniku”.

Postime të ngjashme

James Arthur pendohet për deklaratat ndaj këngëtares shqiptare

S.B.

Irina Shayk josh me dukjen në “Versace’s Milan Fashion Week”

S.B.

Ronela Hajati mahnit me fotosesionin e ri, tërheq vëmendjen e madhe të fansave

S.B.

Anxhelina Hadërgjonaj paralajmëron lansimin e këngës së re

S.B.

Kim Kardashian shijon mbrëmjen me miket e saj, vërehet se nuk e ka unazën e martesës

S.B.

Me fotografi nga fëmijëria, Dua Lipa uron ditëlindjen e babait të saj

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...