Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Rita Ora i tregon botës suksesin që shënoi filmi “Zgjoi”, publikon në rrjetet sociale njoftimin e QKK-së për arritjen historike

Ditë më parë, filmi me produksion kosovar “Zgjoi” ka shënuar një arritje historike në historinë kinematografike të Kosovës.

Ai u shpërblye me tri çmime të rëndësishme në një prej festivaleve me renome botërore, “Sundance Film Festival”.

Çmimet ‘Filmi më i mirë’, ‘Regjisorja më e mirë’, dhe çmimin e vlefshëm të publikut të festivalit më të madh të filmit të pavarur në ShBA, shkuan për filmin me regji të Blerta Bashollit.

Blerta Basholli, regjisorja e filmi “Zgjoi” (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

E duket se një arritje e tillë historike e Kosovës i ka rënë në sy edhe pop yllit shqiptar me famë ndërkombëtare, Rita Ora.

Artistja e lindur në Prishtinë kandarë me 16 milionë ndjekësit e saj në InstaStory njoftimin e Qendrës Kinematografike të Kosovës (QKK), njoftimin për suksesin e filmit “Zgjoi”, të shënuar pak ditë më parë.

“Po”, shkroi Rita në InstaStory, duke i treguar kështu me krenari botës sukseset e kinematografisë vendore.

Lidhja e Ritës me artin filmik nuk është rastësore, pasi ajo është mbesa e regjisorit të njohur shqiptar, Besim Sahatçiu, fama e të cilit kishte depërtuar gjerë në mbarë territorin e Jugosllavisë me prodhimet e tij filmike.

Rita edhe vet e ka nisur karrierën si aktore kur ishte adoleshente në filmin “Spivs”, e ndërsa po këtë vit, ajo pati premierën e filmit “Twist”, në të cilin luan një nga rolet kryesore.

Postime të ngjashme

As që ua merr mendja, Olta Gixhari tregon arsyen e pazakontë pse nuk e zbulon identitetin e partnerit dhe djalit

D V

Një festë jo e thjeshtë, Meghan Markle po organizon ditëlindjen e saj me këtë person të veçantë

D V

Nëse një ditë Bora Zemani do të bëhet me vajzë, ajo do ketë një emër mjaft të veçantë!

D V

Alex Rodriguez flitet për një lidhje dashurie me Melanie Collins, derisa fotografohen së bashku përreth Talamanca Bay në Ibiza

D V

Scientologjia ia shkatërroi martesat dhe marrëdhënien me vajzën, por jo edhe karrierën e Tom Cruise

D V

Morena vjen në poza verore

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...