Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Rivaliteti mes dy kompanive premton ditë më të mira për smartfonët

Sipas një raporti të fundit MediaTek u rrit me 48% nga viti më vit dhe shitur 352 milionë procesorë. Nga ana tjetër Qualcomm ka rënë me 18% në 319 milionë procesorë të shitur.

Kur mendoni për betejën mes procesorëve me shumë gjasa ju vjen në mendje Intel dhe AMD. Por një tjetër betejë po aq e rëndësishme po ndodh në botën mobile dhe ajo është mes Qualcomm dhe MediaTek.

Ndërsa shumica e njerëzve mendojnë se Qualcomm është lideri duke qenë se procesorët e kompanisë janë në disa prej smartfonëve më të mirë në treg, është MediaTek në të vërtetë që i mori kryesimin Qualcomm në 2020-ën.

Sipas një raporti të fundit MediaTek u rrit me 48% nga viti më vit dhe shitur 352 milionë procesorë. Nga ana tjetër Qualcomm ka rënë me 18% në 319 milionë procesorë të shitur.

Një fakt që ka ndikuar në rritje e MediaTek është përdorimi i procesorëve nga Xiaomi dhe Huawei të dy këta të prekur nga sanksionet Amerikane.

Por çfarë do të thotë kjo për ne? Njëlloj siç konkurrenca mes Intel dhe AMD vitet e fundit ka ulur ndjeshëm çmimet e procesorëve dhe si rezultat kompjuterëve, të njëjtën gjë pritet të bëjë edhe konkurrenca mes Qualcomm dhe MediaTek në botën e smartfonëve.

Postime të ngjashme

Formula 1 në qiell: Makina e parë garuese bën fluturimin e parë, para debutimit të garës më vonë këtë vit

Dafina Vidishiqi

Detaje të rreja rreth kompjuterit të parë kuantik

Dafina Vidishiqi

Zbulohen karakterisitikat e Windows 11/ Ja risitë

Lea Muslija

Astronautët riparojnë panelet diellore të Stacionit Ndërkombëtar

Lea Muslija

Ja kur do të arrijë pajisja e fundit e realitetit virtual nga Sony dhe si do të duket

Dafina Vidishiqi

Zbulohen madhësitë e Samsung Galaxy S22, sërish i veçantë modeli Ultra

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...