Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Robotë inteligjentë për mbledhjen e plehrave në Kinë

Zhurnal Ads

Robotët inteligjentë po përdoren për të ndihmuar pastruesit e rrugëve të shkarkojnë mbeturinat në Shenzhen të Kinës. Dy robotë u vunë në përdorim të hënën, në një stacion transferimi të mbeturinave në fshatin Changling, distrikti Luohu.

Me një depozitë prej 660 litrash të shkëputur nga automjeti për mbledhjen e mbeturinave, çdo robot lëviz përgjatë një rruge të projektuar nga radarët, për ta dorëzuar depozitën me mbetje në stacionin e caktuar.

Pas hedhjes së mbeturinave, roboti e çon depozitën në zonën e pastrimit. Robotët, të zhvilluar nga “Sagacity Environment”, një kompani lokale e teknologjisë, mund të regjistrojnë informacione, duke përfshirë peshën e mbetjeve në depozita.

Të dhënat, bazuar në peshat e mbledhura dhe frekuencën e ngarkimit, do të ndihmojnë në mirëmbajtjen dhe menaxhimin inteligjent të stacionit të mbetjeve në të ardhmen/Standard.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Në mushkëri hyn më shumë ajër gjatë ushtrimeve, andaj kujdesuni që të jetë i pastër

T E

Fituesi i pesëfishtë i medaljes së artë olimpike, bën akrobacione në trampolinë me vajzën e tij njëvjeçare

S.B.

Vjeshta po vjen, ky është trendi i prerjes së flokëve

admin

95-vjeçarja vazhdon qepjen e maskave pasi u shërua nga COVID-19

S.B.

Marihuana bie nga qielli në Tel Aviv, njerëzit vraponin për të marrë “pjesën e tyre”

admin

Shufra misterioze e metalit thellë në shkretëtirë

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...