Roboti fshesë do të shmang jashtëqitjen e kafshëve shtëpiake

Modeli i fundit i fshesës me korrent Roomba njeh dhe shmang kabllot dhe jashtëqitjet e kafshëve shtëpiake, thotë prodhuesi.

 

Pronarët kanë dokumentuar më parë pajisjet që përplasen dhe më pas përhapin pa mendje jashtëqitjet e kafshëve shtëpiake ndërsa ato “pastrohen”.

Një shqyrtues i Wired ishte “mjaft i sigurt” se një makinë e re nga Roborock, për shembull, do të shmangte jashtëqitjen.

iRobot, e cila prodhon Roomba -n e re, premtoi se do të zëvendësonte ndonjë nga makinat e reja, Roomba j7+, që nuk arritën të shmangnin mbeturinat “të ngurta” të kafshëve shtëpiake.

Algoritmet që kontrollojnë robotin ishin trajnuar në “qindra mijëra imazhe të mbeturinave të vërteta, të rreme dhe të simuluara të qenve dhe maceve”, tha një përfaqësues për CNet.

BBC News i ka kërkuar prodhuesit nëse garancia e tij do të zbatohet për mbeturinat më pak të ngurta të kafshëve shtëpiake.

Në përgjigje, një zëdhënës iRobot tha se premtimi, “nuk zbatohet për mos shmangien e materialeve të tjera përveç mbeturinave të ngurta të maceve ose qenve”. 

Related posts

Samsung ka njoftuar se mund të çaktivizojë në distancë televizorët e vjedhur

D V

BMW paraqet një “karrige futuristike” të lojërave

D V

Samsung tregon një Notebook me një ekran të palosshëm

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com