Agjencia Zhurnal.mk

Rosacea – çka duhet të dini dhe si ta trajtoni?

Vajrat esenciale të bimëve ofrojnë një sërë përfitimesh për kujdesin e lëkurës, shumë prej të cilave mund të zbusin edhe simptomat e rosacea – si inflamacion dhe skuqje.

Rosacea zakonisht paraqitet si “skuqje dhe enë të dukshme të gjakut në faqe, hundë, balli dhe mjekër” thotë Dr. Debra Jaliman, një dermatologe e certifikuar nga bordi në New York City.

“Ajo zakonisht paraqitet tek individët e pjekur në mes të moshave 30 dhe 50 vjeç”

“Përveç kësaj, sjo është një nga ato gjendjet e lëkurës që nuk mund të shërohet, por mund të trajtohen me kujdesin e duhur, apo një rutinë të kujdesit të lëkurës në shënjestër dhe një prekje magjike bimore”.

Në regjimin tuaj të kujdesit të lëkurës për rosacea, mbani sytë të pastruar me vajra esenciale që ndihmojnë në uljen e fryrjes, acarimin dhe skuqjen.

Si të përdorni vajra esenciale për rosacea?

Edhe pse ato kanë ekzistuar për qindra vjet, vajrat esenciale vetëm kohët e fundit janë shfaqur gjithandej. Falë kujdesit natyral të lëkurës dhe një rritje të veçantë në shitje, këto produkte kanë bërë rrugën e tyre në arsenalin tonë të përditshme. Në fakt, shumë formula të kujdesit të lëkurës tashmë përmbajnë vajra esenciale, duke e bërë më të lehtë për t’i përfshirë ato në rutinën tuaj të bukurisë.

Përveç blerjes së produkteve të bëra me vajra esenciale më të mira për rosacea, ju mund të inkorporoni edhe vajrat aktuale në regjimin tuaj.

Dr.Jaliman rekomandon që të shtoni disa pika vaj, te çajit të gjelbër, lavandës apo rozmarinës në kremin hidratues tuaj të preferuar për të depërtuar tërësisht në lëkurë

Vajrat esenciale gjithashtu mund të shtohe në maskë fytyre, ose në vaj të fytyrës për të dyfishuar përfitimet.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

L E

Lajmet e fundit

Loading...