Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Rregullatori i tregut turk ka nisur një hetim kundër WhatsApp

Rregullatori i konkurrencës i Turqisë tha sot se kishte filluar një hetim kundër WhatsApp dhe pronarit të tij të Facebook, pasi aplikacioni i mesazheve u kërkoi përdoruesve të lejonin Facebook të mbledhë të dhënat e tyre, duke përfshirë numrat e telefonit dhe vendndodhjet.

Komisioni turk për Mbrojtjen e Konkurrencës deklaroi në një deklaratë se urdhëroi që kërkesa për mbledhjen e të dhënave të pezullohej menjëherë derisa të përfundonte procedura e hetimit, raporton Reuters.

WhatsApp azhurnoi kushtet e tij të përdorimit të mërkurën e kaluar, duke lejuar Facebook dhe partnerët e tij të mbledhin të dhëna të përdoruesit dhe vendosi 8 shkurtin si afatin e fundit për pranimin e kushteve të reja, transmeton Telegrafi.

Aplikacionet konkurruese të mesazheve në Turqi, Signal dhe Telegram, që atëherë kanë parë një rritje të mprehtë të kërkesës.

Korrikun e kaluar, qeveria turke miratoi një ligj mbi kontrollin më të fortë mbi rrjetet sociale, veçanërisht ato të huaja, i cili futi kufizime dhe gjoba të reja për shkeljen e rregulloreve.

Postime të ngjashme

Inteligjenca artificiale për reduktimin e mbetjeve ushqimore

S.B.

Raketa e SpaceX ulet, por më pas shpërthen

S.B.

Defekti i Instagramit fsheh pëlqimet nëpër postime të përdoruesve

S.B.

iPhone 13 duhet të ketë bateri më të madhe dhe sensor ultrawide

S.B.

Ëndrra e çdo lojtari, video loja CS-GO ju lejon të provoni thika të shtrenjta dhe më moderne

S.B.

Çfarë është 6G dhe kur do të zbatohet në jetën tonë të përditshme?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...