Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rreth 100,000 persona infektohen me coronavirus çdo ditë në Angli, thotë një studim

Zhurnal Ads

Një studim i Kolegjit Imperial në Londër sugjeron se rreth 100,000 persona janë duke u infektuar me coronavirus çdo ditë në Angli.

Studimi vlerëson se ritmi i pandemisë po përshpejtohet, andaj numri i personave të infektuar edhe duke u dyfishuar çdo nëntë ditë.

Autorët besojnë se aktualisht ky vend është në një “fazë kritike” dhe se “diçka duhet ndryshuar”.

Qeveria britanike është duke zbatuar strategjinë e saj rajonale, mirëpo ekspertët janë duke paralajmëruar se territori britanik është duke arritur shpejt te piku i infektimeve që janë regjistruar në pranverë.

Profesori Steven Riley, një nga autorët e studimit, ka thënë se “është zhgënjyer” kur ka pranuar të dhënat, që sipas tij tregojnë se “masat aktuale nuk janë të mjaftueshme”.

“Duhet të ketë ndryshim, shkalla e rritjes është e shpejtë, në një mënyrë apo tjetër duhet të ketë ndryshime para Krishtlindjes”, ka thënë ai.

Ai ka përmendur në mesin e ndryshimeve, ose respektimin më të madh të masave nga publiku, ose kufizime tjera të vëna nga ana e qeverisë.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar 945,378 persona të infektuar me koronavirus prej kur ka shpërthyer pandemia në këtë vend.

Prej tyre, 45,765 pacientë kanë vdekur. /rel/

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Obama: Një moment i çnderimit dhe turpit të madh për kombin tonë

S.B.

“Ëndrra ime është…”! Macron flet pa dorashka: Doktrina ime për një Evropë me peshë në botë, të pa varur nga SHBA dhe Kina!

S.B.

Përplasen dy aeroplanë në Rusi, humbin jetën tre persona

T E

Indonezia nis hetimet për aeroplanin e zhdukur

T E

Etiopia, vendi ku nëse refuzoni të mbani maskë, dënoheni me dy vjet burg

admin

Merkel e keqardhur: Trump duhet ta kishte pranuar humbjen që në Nëntor

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...