Rreth 1500 të helmuar nga uji në Deçan

Rreth 1500 pacientë nga Deçani dhe fshatrat kanë kërkuar ndihmë mjekësore në 3 ditët e fundit duke shfaqur shenja helmimi. Madje këta dy pacientë që vijnë nga Glloxhani i Deçanit tregojnë që të gjithë familjarët e tyre janë në të njëjtën gjendje.

 

Ndonëse analizat kanë rezultuar që janë në rregull, megjithatë janë vazhduar hetimet për ujin e pijes që ishte dyshimi i parë si shkaktar i helmimeve.

Ministri i Shëndetësisë nuk ka përjashtuar edhe pista të tjera të hetimit. Ndërsa është konfirmuar zyrtarisht se dy personat që janë ndarë nga jeta në 24 orët e fundit nuk kanë vdekur nga helmimi.

Ndërsa komuna e Deçanit ka shpallur gjendje emergjente.

Related posts

Arrestohet 37 vjeçari në Fushë-Kosovë

N E

“Invest in Prizren” vazhdon me “Panairi i Prodhimeve Vendore” – 35 kompani vendore prezantuan produktet e tyre para 40 bizneseve të huaja

Redaksia

Austria shpreh gatshmërinë për të bashkëpunuar me Kosovën në fushën e mbrojtjes

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com