Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rreth 300 migrantë mund të kenë vdekur pas përmbytjes së anijes në Jemen

Një zyrtar i OKB-së deklaroi të enjten se rreth 300 migrantë mund të kenë vdekur në përmbytjen e fundit të një varke në brigjet e Jemenit.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, banori dhe koordinatori humanitar i Kombeve të Bashkuara, David Gressly nuk dha detaje, por duket se i referohej një incidenti në të cilin trupat e pajetë u gjenden në Rasa al-Arah në bregdetin e Detit të Kuq të Jemenit këtë muaj, pasi një anije migrantësh u fundos në det të hapur.

Incidenti u raportua në Twitter më 14 qershor nga Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), një agjenci e Kombeve të Bashkuara.

“Ne e dimë që ishte një anije që sillte migrantë dhe që u përmbys, ndoshta 200 ose 300 njerëz mund të kenë humbur, nuk e dimë numrin”, tha ai.

Postime të ngjashme

OBSH:COVID-19 duhet të ndalet para se të dalin variante më vdekjeprurëse

D V

Disa persona të vdekur nga vërshimet në Bangladesh

D V

Katër persona të vdekur nga zjarret pyjore në Turqi

D V

Qindra persona evakuohen nga Afganistani në SHBA

D V

Raportohet se varianti Delta përhapet sikurse lia e dhenve

D V

Biden kërkon që secilit person të vaksinuar t’i ndahen 100 dollarë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...