Agjencia Zhurnal.mk
Bota

“Rreth 600 të vrarë që nga grusht shteti në Mianmar”

Që nga 7 prilli, 598 persona janë konfirmuar se kanë humbur jetën nga junta ushtarake, 2.847 janë në paraburgim dhe 38 janë dënuar.

Rreth 600 persona në Mianmar e kanë humbur jetën që kur ushtria mori kontrollin në muajin shkurt, tha Shoqata e Ndihmës për të Burgosurit Politikë.

Që nga 7 prilli, 598 persona janë konfirmuar se kanë humbur jetën nga junta ushtarake, 2.847 janë në paraburgim dhe 38 janë dënuar, tha Shoqata në konferencën e saj të përditshme.

Ushtria e Mianmarit mori pushtetin më 1 shkurt, duke rrëzuar qeverinë e zgjedhur të Aung San Suu Kyi dhe duke i dhënë fund eksperimentit të shkurtër të vendit me sundimin civil.

Si përgjigje ndaj grusht shtetit, grupet civile filluan një fushatë të mosbindjes civile me demonstrata masive.

Grupi i të drejtave tha se protestat paqësore vazhdojnë në të gjithë vendin e Azisë Juglindore, me ushtrinë që tani përqendrohet në goditjen e saj në zonat rurale.

“Forcat e juntës përdorin plumba të drejtpërdrejtë, granata dhe mitraloza duke u përpjekur të krijojnë një zonë konflikti në Tahan ward, Kalay Township, Sagaing”, thuhet më tej.

Postime të ngjashme

Shtrejtohen produktet buqësore në SHBA

N E

Ulet numri i të infektuarve dhe viktimave me Kovid-19 në Itali

N E

Irak goditet baza që strehonte kontraktorë amerikanë

N E

Dalja e trenit nga shinat në Egjipt shkakton tetë viktima dhe dhjetra të plagosur

N E

SHBA: Rusia se “do të përballet me pasoja” nëse kritiku Aleksei Navalni vdes në burg

N E

Protestuesit në Pakistan marrin peng shtatë oficer policie

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...