Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Rreth 9 mijë pensionist kanë mbetur pa pensione për shkak falimentimit të “Eurostandard Bank”

Shkup, 12 shtator, zhurnal.mk – Gati 9,000 pensionistë, ish-klientë të Eurostandard Bank, nuk kanë marrë ende pensionin e tyre të gushtit. Fondi i Sigurimeve Pensionale njofton një pagesë të jashtëzakonshme të hënën, por vetëm për ata që do të arrijnë të hapin një llogari të re transaksioni në një bankë tjetër deri atëherë. Përndryshe, shansin e ardhshëm për të marrë pension do ta kenë në fund të këtij muaji, më 25 shtator.

“Pagesa e të ardhurave nga pensioni për muajin gusht është bërë ndaj 35,487 përfituesve të pensioneve, që kishin një llogari transaksioni në Eurostadard Bank. Me shkëmbimin e fundit të të dhënave për llogaritë e transaksioneve me bankat, kanë mbetur 8,861 pensionistë – thonë nga Fondi i Sigurimeve Pensionale.

Rënia e Bankës Eurostandard bllokoi pensionet e 50,000 pensionistëve të cilët, në një garë me kohën, u përpoqën të hapnin llogari me një bankë tjetër, që ata të vazhdojnë të marrin para. Edhe postierët gjithashtu ndaluan dërgesën e pensionit nëpër shtëpi, sepse pikërisht banka e falimentuar e kryente qarkullimin pagesor në Postën e Maqedonisë. Posta duhet të nënshkruajë një kontratë me një bankë tjetër. Sot skadoi afati për bankat, që të përgjigjen nëse janë të interesuara për bashkëpunim. Nga Posta për Alsat thonë se 8 banka janë interesuar për këtë. Këshilli drejtues ende nuk ka filluar negociatat me secilën prej tyre.

Postime të ngjashme

Eurodeputetët drejtuar Shkupit dhe Sofies, largohuni nga debatet historike

N E

Analizë – Drejtësia në RMV-të / Funksionarët amnistohen të tjerët dënohen!

R Zh

Mund të vazhdohet ora policore

N E

Spasovski: Hetimi për rastin “Sozia” do të zgjerohet

N E

Vuçiq emëron Nevena Jovanoviq si ambasadore të Serbisë në Maqedoninë e Veriut

N E

Xhaferi: Kuvendi duhet të zhbllokohet pa kushtëzime dhe ultimatume

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...