Kuriozitete

Rrëzohet sateliti i NASA-s pas 56 vjetësh në hapësirë

Zhurnal Ads

Sateliti i NASA-s u dogj në atmosferën e Tokës dhe pasi kaloi shumë vite në hapësirë.

Bëhet fjalë për Observatorin e Gjeofizikës 1 (OGO-1), i cili udhëtoi në hapësirë në shtator 1964.

Në pesë misionet e para, sateliti supozohej të ndihmonte shkencëtarët të kuptonin më mirë fushën magnetike të Tokës dhe OGO-1 rrotulloi rreth Tokës edhe pasi ai pushoi së qeni i dobishëm në vitin 1971.

Të shtunën, më 29 gusht, OGO-1, me peshë 487 kilogramë, hasi një problem të tillë, hyri në atmosferë dhe u dogj, pa paraqitur rrezik.

Sateliti hyri në atmosferë 25 minuta më herët sesa parashikoi NASA dhe 160 kilometra në jug nga sa pritej.

Satelitët e tjerë OGO vazhduan qëndrimin në hapësirë pas versionit të parë, por OGO-1 mbeti më gjatë në detyrë, pasi që pasardhësit e tij u kthyen në planet shumë më herët.

Postime të ngjashme

Ai u përpoq të parkonte veturën elektrike Taycan, dhe pastaj gjithçka shkoi keq

S.B.

Nuk janë të gjithë lotët të njëjtë: Ekzistojnë tri lloje lotësh dhe të gjithë kanë funksion shumë të rëndësishëm!

admin

Zbulohet ora magnetike, pa akrepa apo ekran

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...