Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Rriten çmimet e produkteve industriale në tregun vendor

Në dhjetor të vitit të kaluar, çmimet e shitjes së produkteve industriale në tregun e brendshëm ishin më të larta për 0.5 për qind në bazë mujore dhe me 1.8 për qind në bazë vjetore, njoftoi sot Enti Shtetëror i Statistikave.

Në dhjetor të vitit 2020, krahasuar me nëntorin e vitit 2020, çmimet e shitjes së prodhimeve industriale ishin më të larta në grupet Energji me 1 për qind, produktet e konsumit jo të qëndrueshëm me 0,5 për qind dhe produktet intermediare përveç energjisë me 0,4 për qind.

Sipas ESHS, në dhjetor të vitit 2020, krahasuar me dhjetorin e vitit 2019, çmimet e shitjes së prodhuesve të produkteve industriale në tregun e brendshëm janë më të larta në grupet Energji me 8 për qind, produkte të qëndrueshëm të konsumit me 4,5 për qind dhe produkte të konsumit jo të qëndrueshëm me 0,8 për qind dhe mallrat kapitale me 0.3 për qind.

Postime të ngjashme

DMSH i mobilizon ekipet për mbrojtje dhe shpëtim nga zjarret, thirrje për t’u përfshirë edhe shoqatat vullnetare zjarrfikëse

D V

Rektorati I Universitetit “Nëna Terezë” në Shkup me apel për vaksinimin e stafit dhe studentëve të UNT-së

D V

Nesër pa rrymë disa nga konsumatorët nga Qendra dhe Buteli

D V

Zjarr i madh nga pasditja po tërbon në Rankovc, ka edhe shtëpi të djegura

D V

Minsitri Filipçe: Pjesa më e madhe e të infektuarve, janë të ardhurit nga jashtë vendi

D V

Koçani është duke u djegur, banorët në panikë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...