Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rriten rastet me COVID-19, Bullgaria izolohet deri në fund të dhjetorit

Zhurnal Ads

Situata e COVID në Bullgari po përkeqësohet dhe qeveria ka marrë masa për të parandaluar valën e dytë të COVID. Sipas mediave ndërkombëtare, Bullgaria nga sot do të mbyllë shkollat, restorantet, qendrat tregtare dhe palestrat deri në 21 Dhjetor ndërsa përpiqet të përmbajë një rritje të infeksioneve të reja të koronavirusit.

Kufizimet kanë për qëllim parandalimin e mbingarkesës së sistemit shëndetësor dhe ndalimin e përhapjes së infeksioneve.

“Vetëm një gjë është provuar që ka ndikim, zvogëlimi i kontakteve sociale ose karantinës. Për të lehtësuar presionin mbi spitalet që janë në prag të kolapsit, ne po izolohemi për tre javë,” tha Kryeministri Bojko Borisov.

Ashtu si pjesa më e madhe e Evropës Qendrore dhe Lindore, Bullgaria e kaloi valën e dytë të pandemisë COVID-19, por rastet kanë shënuar rritje javët e fundit.

Bullgaria regjistroi 4,382 infeksione të reja të Mërkurën, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 129,348.

Ndërkohë rreth 6,365 njerëz janë në spitale dhe rreth 400 prej tyre janë në kujdes intensiv. Spitalet janë të tensionuara, me shumë staf të shkurtër për shkak të infeksioneve në rritje të stafit mjekësor. /klantv

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Kina mbetet shtylla e rëndësishme e industrisë botërore të automjeteve

Z H

Britania refuzon statusin e diplomatit për ambasadorin e BE

T E

E gjetën pas dy muajsh i zhdukur, arrestohet mësuesi kanibal

T E

Kanadaja mund të miratojë vaksinën për COVID-19 të Pfizer ‘rreth dhjetorit’

S.B.

Turqia nis hetimet për revistën që u tall me Presidentin Erdogan

admin

Britania e Madhe po rrit vaksinimet

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...