Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rriten viktimat dhe të shtruarit në terapi intensive në Francë nga Covid19

Franca ka regjistruar një tjetër rekord negativ, këtë herë për numrin e pacientëve që ndodhen në terapi intensive, me shifrat më të larta që prej muajit maj.

Brenda 24 orëve, sipas autoriteteve shëndetësore, u shënuan mbi 20.400 raste të reja ndërsa 262 pacientë humbën jetën. Ndërkohë mbi 2 mijë pacientë ndodhen në terapi intensive, në gjendje kritike për jetën, duke rritur shqetësimet në mbarë vendin se trendi do të jetë i tillë për gjatë të gjithë dimrit.

Që prej 17 tetorit, Franca është nën masa më të rrepta kufizuese, në 9 qytetet më të mëdha, me 20 mln banorë që po jetojnë edhe një herë një periudhë të vështirë izolimi.

E teksa e gjitha bota po përpiqet të frenojë pandemisë, vende si Franca, Italia, Kina, Rusia, Britania dhe Shtetet e Bashkuara janë në garë mes tyre dhe me kohën për të gjetur një vaksinë.

Sipas OBSH, në mbarë vendin deri më tani ekzistojnë 198 vaksina potenciale për të luftuar virusin SarsCov2, 44 prej të cilave janë në fazën e testeve klinike.

Postime të ngjashme

Gjykata ruse refuzon apelin e Navalnyt për lirim nga burgu

S.B.

Shfaqet varianti danez i COVID-19 në Gjermani: Anashkalon më lehtë sistemin imunitar të trupit

S.B.

Burgim i përjetshëm për vrasësin e presidentit të një rajoni gjerman

S.B.

Itali, sërish të infektuar me Covid-19 edhe pas dozës së parë të vaksinimit

S.B.

Shiti produkte me foton e famshme gjatë inaugurimit të Joe Bidenit, Bernie Sanders mbledh miliona dollarë në vetëm 5 ditë

S.B.

Ekipi i OBSh-së në Wuhan fillon punën në terren

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...