Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Rritet numri i lindjeve në komunat shqiptare

Shkup, 27 shkurt – Në tremujorin e fundit në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 4,935 lindje, derisa në Çair, Kumanovë e Tetovë janë regjistruar më së shumti lindje.

“Numri i lindjeve të gjalla në tremujorin e katërt të vitit 2020, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, është rritur për 4.8% dhe arrin në 4 935 lindje të gjalla”, njoftojnë nga Enti shtetëror për statistika.

Në Çair janë regjistruar 272 lindje, në Kumanovë 267, Tetovë 266, derisa më së shumti vdekje janë regjistruar në Manastir, Prilep, Kumanovë dhe Çair.

Enti sqaroi që si pasojë e pandemisë KOVID-19, dhe vonesave të raporteve nga rajonet e caktuara amë nga tre mujorët paraprak numri i vdekjeve në tremujorin e katërt 2020 krahasuar arrin në 9 465 persona. Në tremujorin e parë gjatë vitit 2020 janë regjistruar 4 191 lindje dhe 5 101 vdekje, në të dytin 4 596 lindje e 5 064 vdekje, derisa në tremujorin e tretë 5 141 lindje e 5 419 vdekje.

“Numri i kurorëzimeve në këtë tremujorë të vitit 2020 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019 është ulur për 19.7% dhe arrin në 2 689 martesa. Në këtë tremujor janë regjistruar 540 divorce, që paraqet rënie për 19.3% krahasuar me tremujorin e njëjtë të vitit paraprak”, raportojnë nga Enti.

Postime të ngjashme

Takimi i dytë i Osmanit dhe Stoevit në Antalia

Dafina Vidishiqi

PDSH me Sadi Bexhetin synon fitoren në Tetovë

Dafina Vidishiqi

Komuna e Jegunovcës pa menaxhim me mbeturinat, në hyrje të fshatrave ju “mirëpresin” deponitë e egra

Dafina Vidishiqi

ESHS-Maqedoni: Vitin e kaluar kanë vdekur 25.775 persona, 10.9 përqind prej tyre nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Prizreni dhe Tetova do të lidhen me tunel!

Dafina Vidishiqi

BE heq zyrtarisht kufizimet për qytetarët e Maqedonisë e Veriut (VIDEO)

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...