Agjencia Zhurnal.mk
Arsimi dhe Shkenca Maqedoni

Rritet numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme

Shkup, 29 mars – Zhurnal.mk – Në fillim të vitit vijues shkollor 2020/2021, numri i nxënësve në shkollat ​​fillore të rregullta është 187.555, që është rritje prej 0.2 përqindëve në krahasim me vitin e kaluar shkollor, kumtoi sot Enti Shtetëror i Statistikave.

Sipas të dhënave të ESHS-së, numri i nxënësve në shkollat ​​e mesme të rregullta në fillim të këtij viti shkollor është 71.811, që është një rritje prej 2.6 përqindëve në krahasim me vitin 2019/2020.

ESHS kumtoi të dhëna për numrin e shkollave fillore dhe speciale, shkollat ​​fillore për të rriturit, shkollat ​​e mesme të rregullta dhe speciale dhe shkollat ​​e mesme fetare, si dhe të dhëna për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme sipas moshës dhe gjinisë dhe sipas mësimit të gjuhës së huaj.

Postime të ngjashme

Akuza të tjera ndaj ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski

R Zh

Izet Mexhiti: Urime dhe për shumë vite festa e Fitër Bajramit

R Zh

George Robertson: Bullgaria të tërheq veton kundër Maqedonisë së Veriut

R Zh

Zoran Zaev: Kufiri me Greqinë hapet nesër

R Zh

Riafirmohet mbështetja për fillim të negociatave me BE-në në takimin Dimitrov-Dendias

R Zh

Cipras: Pa Marrëveshjen e Prespës do të kishim fqinj jostabil

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...