Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rritet numri i viktimave në Karabak, palët akuzojnë njëra-tjetrën për shkelje të armëpushimit

Armenia dhe Azerbajxhani e akuzuan të martën njëra-tjetrën për shkeljen e armëpushimit të nënshkruar tri ditë më parë, përderisa u raportua edhe për viktima të reja gjatë 24 orëve të fundit.

Zyrtarët armenë në rajonin Nagorno-Karabak thanë se numri i përgjithshëm i viktimave ka shkuar në 542, 17 më shumë se një ditë më parë. Raportimet për përleshje të reja bënë që Bashkimi Evropian dhe Rusia të kërkojnë respektim të armëpushimit.

Në anën tjetër, Azerbajxhani ka thënë se nga 27 shtatori, kur filluan luftimet, janë vrarë 42 civilë azerë dhe 206 të tjerë janë plagosur.

Nagorno-Karabaku njihet nga komuniteti ndërkombëtar si pjesë e Azerbajxhanit, por kontrollohet dhe banohet nga armenët etnikë, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Konflikti mes dy ish-republikave sovjetike ma marrë vëmendje të madhe në skenën botërore për shkak se afër zonës së konfliktit ndodhen gazsjellësit dhe naftësjellësit nga të cilët furnizohet Evropa.

Ky konflikt mund ta nxisë edhe ndërhyrjen e fuqive rajonale, të cilat përkrahin palë kundërshtare në konflikt. Rusia ka pakt të mbrojtjes me Armeninë, ndërsa Azerbajxhani e ka përkrahjen e Turqisë.

Postime të ngjashme

Dhoma e Përfaqësuesve miraton ndihmën prej 1.9 trilion dollarësh

T E

Greqia “blindon” Kakavijën, shtrëngohen masat për tu futur në këtë vend

S.B.

SHBA nuk do ta sanksionojë princin saudit, pavarësisht “implikimit të tij në vrasjen e Khashoggit”

S.B.

Miratohet fondi prej 1.9 trilionësh për rimëkëmbje ekonomike në SHBA

S.B.

Italia në alarm nga mutacioni i ri: Fëmijët e kopshteve dhe shkollave po injektojnë në masë familjet e tyre

T E

Falsifikoi rrëmbimin e tij për të shmangur shkuarjen në punë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...