Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Rritet shitja e veturave në Itali për muajin mars, por nuk arrijnë nivelet e vitit 2019

Regjistrimet e veturave hibride dhe atyre tërësisht elektrike u rritën për 15 për qind për një pjesë të kombinuar të tregut, ka thënë shoqata e importuesve UNRAE në Itali. Shitjet u ndihmuan nga subvencionet qeveritare deri në 8 mijë euro për veturat elektrike dhe deri në 4.500 euro për ato hibride.

Shitjet e veturave hibride u rritën nga 1.8 për qind në 7.7, ndërsa pjesa e tyre e tregut u rrit në 4.5 për qind. Veturat elektrike u rritën nga 6.9 për qind në 7.3, dhe pjesa e tyre e tregut u rrit në 4.3 për qind nga 3.2 për qind.

Tesla Model 3 ishte vetura më e popullarizuar tërësisht elektrike në muajin mars, me 1,363 shitje. Fiat New 500 zuri vendin e dytë me 1.056 njësi të shitura, më shumë se janari dhe shkurti së bashku.

Jeep Compass SUV është opsioni më i popullarizuar për adhuruesit e veturave hibride, përpara Jeep Renegade dhe Renault Captur.

Shitjet e veturave me benzinë ​​u rritën me 421 për qind në mars, me një pjesë tregu prej 31 për qind, me një rënie prej 4.5 pikë përqindje nga shkurti 2020.

Shitjet e veturave të mundësuar nga gazi i lëngshëm i naftës u rritën për 368 për qind, me një pjesë të tregut prej 6.1 për qind, shkruhet në raportin e UNRAE.

Postime të ngjashme

Fordi nis prodhimin e versionit të ri të veturës më të shitur në SHBA

S.B.

Volkswageni paralajmëron dy modele të reja elektrike

S.B.

Shitjet e automjeteve BMW në maksimumin historik

R Zh

Shitjet e veturave në Gjermani rriten me 36% në mars

S.B.

Qëndronte i “konservuar” për 35 vjet, zbulohet një Porsche super i rrallë – një makinë që përmbante një mrekulli të vërtetë

S.B.

Djali me një Lamborghini Urus kërcen mbi një Lamborghini Aventador

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...