Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rritet shqetësimi për variantin indian të coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar

Ekspertët e shëndetit publik kanë rekomanduar që një version i variantit indian të coronavirusit, mund të bëhet një “variant shqetësues” në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Shëndeti Publik Anglia (PHE) po gjurmon mutacionin B.1.617.2, që duket se përhapet më shpejt se sa dy nëntipe të tjera të identifikuar të variantit indian.

Shkencëtarët gjithashtu besojnë se është të paktën po aq i transmetueshëm sa varianti i zbuluar në Kent, vitin e kaluar.

Një zëdhënës i PHE-s, tha se nuk do të komentonte për të dhënat e zbuluara.

Nuk ka prova që ky version i variantit indian është rezistent ndaj vaksinave aktuale, i ka thënë një burim BBC-s.

Besohet se më shumë se 500 raste të mutacionit B.1.617.2 tani janë zbuluar në të gjithë Anglinë, me nivelet më të larta në Londër dhe në Veri-Perëndim.

Postime të ngjashme

Numri i rasteve globalisht nga coronavirusi shkon mbi 200 milionë

D V

Vërshimet mund të rrezikojnë më shumë miliona njerëz

D V

Turqi: Zjarri përfshin termocentralin

D V

OBSH bën thirrje për shtyrjen e aplikimit të dozave përforcuese, për të përshpejtuar vaksinimin në vendet më të varfra

D V

Vaksina Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë deri në shtator

D V

Franca premton 100 milionë euro për Libanin në konferencën ndërkombëtare të ndihmës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...