Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Rritja e kolesterolit “të keq” LDL shkakton infarkt dhe iktus

Kolesteroli i tepërt i LDL-së, ose i ashtuquajturi ‘i keq’, është shkaku kryesor i sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru, por ai mund dhe duhet të mbahet nën kontroll me mënyrat e duhura të jetesës dhe terapitë e duhura, sipas Furio Colivicchi, president i Shoqatës Kombëtare të Kardiologëve Spitalorë.

”Kostot e kujdesit shëndetësor direkt për sëmundjet kardiovaskulare arrijnë në miliarda euro në vit. Ne duhet të theksojmë kontrollin e kolesterolit LDL, i cili nuk duhet të konsiderohet një faktor rreziku, por vetëshkaktarin e sëmundjes, sepse është përgjegjës për mekanizmin që çon në bllokimin e arterieve dhe për këtë arsye në sulmin në zemër”, theksoi mjeku.

”Kontrolli i niveleve të kolesterolit LDL në gjak është thelbësor për trajtimin. Mbajtja e vlerave brenda kufijve të sigurt është një nga objektivat e parë të parandalimit sekondar, domethënë që u drejtohet subjekteve që tashmë kanë pasur një sulm në zemër, një goditje në tru ose një problem tjetër ishemik”, theksoi mjeku/ANSA.

Postime të ngjashme

Katër simptoma të një tiroideje joaktive

Dafina Vidishiqi

Ilaçi më i mirë për djegiet nga dielli gjindet në kuzhinën tuaj

Dafina Vidishiqi

Kjo është barishtja që zvogëlon rrezikun e kancerit dhe parandalon plakjen e trurit

Lea Muslija

BRITANIA E MADHE DO TË APLIKOJË DOZË TË TRETË PËR TË GJITHË TË VAKSINUARIT

Lea Muslija

Kura me mjaltë dhe limon për problemet me tretjen

Lea Muslija

Mbijeton foshnja që lindi në muajin e pestë, feston 1 vjetorin e lindjes

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...