Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rritja e rasteve mund ta ngufasë shëndetësinë

Klinika Infektive dhe ajo e Pulmologjisë në Prishtinë janë të mbushura me pacientë pas rritjes së rasteve me koronavirus në Kosovë. Zyrtarë të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), thonë për Radion Evropa e Lirë se sërish po shqyrtohet mundësia e ndërprerjes së shërbimeve joemergjente në spitalet e SHSKUK-së.

Gjyshja e Antigona Gashit nga Prishtina qe tri ditë po mjekohet në objektin e Mjekësisë Sportive, në kuadër të SHSKUK-së, pas infektimit me koronavirus. Në Klinikën Infektive më nuk ka vend për pacient të rinj.

“Para tri ditësh, ne kemi shkuar në Infektivë dhe ata na kanë thënë se duhet të shkojmë në një klinikë tjetër, pasi aty nuk kishte vend. Kemi ardhur këtu te Mjekësia Sportive. Mendoj se këtu kushtet për pacientë janë të mira”, deklaroi Gashi për Radion Evropa e Lirë më 5 mars.

Krasniqi shtoi se gjendja me pandeminë, që nga java e kaluar është duke u rënduar dhe aktualisht po përdoren hapësirat e Mjekësisë Sportive për trajtimin spitalor të pacientëve.

Ai tha se në rast të rritjes të rasteve, do të shikohen mundësitë që t’i ndërpresin shërbimet tjera joemergjente në spitale.

“Nëse vazhdohet ky trend i rritjes së numrit të rasteve me COVID-19, ne do të kemi shumë vështirësi si spitale, si SHSKUK, që të pranojmë të gjithë pacientët që eventualisht do të kërkonin trajtim spitalor. Ju e dini që Kosova nuk ka arritur të ketë spital të veçantë për COVID-19. Kemi pasur kapacitete me shtretër që i kemi edhe në kushte normale, pa pandemi. Prandaj, çdo rritje e numrit të rasteve që kërkojnë trajtim spitalor, në një mënyrë na kushtëzon që ta marrim shtratin e një pacienti tjetër”, tha Krasniqi.

Nga spitalet rajonale, me më së shumti pacientë të shtrirë është Spitali i Prizrenit, ku trajtim po marrin rreth 100 pacientë, më pas ai i Gjakovës me 72 pacientë. Në Spitalin e Pejës po trajtohen 50 vetë, kurse në spitalin e Mitrovicës, së Vushtrrisë dhe Ferizajt ka numër më të vogël të pacientëve që po trajtohen.

Krasniqi kërkoi me ngulm respektimin e masave për parandalimin e përhapjes së mëtejme të koronavirusit.

Postime të ngjashme

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

Suedia ka numrin më të madh të rasteve me Covid-19 për person në Europë

S.B.

Stoltenberg: Rusia të ndalojë menjëherë lëvizjet e trupave drejt Ukrainës

S.B.

Biden: Strategji për sektorin e gjysëm-përçuesve në kuadër të modernizimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...