Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Rritja e rasteve të COVID-19, detyron Evropën të forcojë masat kufizuese

Një valë e tretë e COVID-19 po përshkon Evropën. Evropa Qendrore është goditur keq nga pandemia e COVID-19.

Polonia ka forcuar kufizimet ndërsa rastet e reja me infektime shënojnë nivele rekord. Hungaria ka pasur nivelin më të lartë të infektimit në botë.

Kryqet u pikturuan në një shesh të Pragës për të protestuar ndaj vdekjeve të COVID në Republikën Çeke, ku shifrat po përmirësohen disi.

Estonia ka nivelin më të keq të infeksionit ditor në botë. Finlanda po propozon bllokimin e qyteteve kryesore, përfshirë Helsinkin. Në Evropën jug-lindore, Bullgaria, duke luftuar me përhapjen e vaksinave, ka forcuar kufizimet ndërsa rastet e reja rriten përpara zgjedhjeve parlamentare. Rumania do të shkojë përpara me festimet e Pashkëve pavarësisht rritjes së infeksioneve.

Bosnja dhe Herzegovina mori vaksinat e saj të para COVAX këtë javë, por rastet po rriten.

Një rritje e njerëzve me COVID po kërcënon dëshirën e Greqisë për t’u hapur për sezonin turistik. Nga ana tjetër rastet kanë rënë në Spanjë.

Belgjika po fut kufizime të reja këtë fundjavë për të luftuar rastet në rritje. Një bllokim në Hollandë nuk po jep efektin e dëshiruar, citon Euronews.

Gjermanët po paralajmërohen të përgatiten për një valë të re. Në fillim të kësaj jave Angela Merkel u rikthye në një plan për kufizimet gjatë Pashkëve.

Italia po sheh infeksione të niveluara pasi bllokuan disa herë disa pjesë të vendit.

Mbretëria e Bashkuar drejtuese e vaksinimit po lehtëson bllokimin e saj të hënën. Portugalia gjithashtu po lehtëson masat ndërsa rastet duket se po bien.

Postime të ngjashme

Kreu i BionTech optimist: Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta!

Bekim Laçi

OKB kërkon nga Irani të garantojë të drejtat e avokatëve, gazetarëve, shkrimtarëve dhe artistëve

Bekim Laçi

Pas Biden, Blinken kthehet në Evropë për të mbështetur unitetin perëndimor, ja sfida kryesore

Bekim Laçi

Rusia të shtëna paralajmëruese ndaj luftanijes britanike

Bekim Laçi

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...